Hekim Abi Topkapı Türk Dünyası’nda…


Show TV’de Acun Ilıcalı’nın sunduğu ‘Var Mısın Yok Musun’ yarışma programının sevilen ismi, Hekim Abi, Topkapı Türk Dünyası’ndaydı.

Afrika’da adına para basılan ve Japanya’da heykeli dikilen Afganistanlı Özbek Türk’ü Hekim Bey, Topkapı Kültür Parkta bulunan Kültür A.Ş. yerleşkesindeki Topkapı Türk Dünyası Kültür Evleri’ni ziyaret etti.

“Topkapı Kültür Parkı’nda Türk Cumhuriyetlerinin kültür evlerinin bulunduğunu duymuştum lakin yeni görme fırsatım oldu” diyen Hekim Abi, “Bu evleri görünce hem heyecanlandım hem duygulandım” dedi.

Daha sonra Panaroma 1453 Tarih Müzesi’ni de gezen Hekim abi, Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a, Kültür A.Ş. Genel Müdürümüz Sayın Nevzat Bayhan’a, İdari İşler Müdürmüz Sayın Salih Doğan’a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın “yaşayan, hissedilen güzel bir mekân” dediği Topkapı Kültür Parkı, Türk Dünyası için kültür sanat köprüsü…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş. yerleşkesinde bulunan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Tataristan, Başkortostan ve Balkanlar Medeniyet Merkezi’nden oluşan bir kompleks oluşturuldu. Ülkelerin kendilerine tahsis edilen evlerde el sanatları ve ülke kültürünü yansıtan sergiler yer alıyor. Bu evler bir iletişim ve kültür köprüsü olarak konsolosluklar ve ülke temsilciliklerince koordine edilirken, aynı zamanda bu ülkelerin bir
tanıtım ofisi işlevi görüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanınız Sayın Kadir Topbaş, İstanbul’un fethinde Türk Cumhuriyetleri’nden, orta Asya’dan, Balkanlar’dan gelen bir çok gönüllü insanın İstanbul’un fethinde bulunduklarını belirterek, “Ecdatları bu bölgede olan o insanlara da buradan bir mekân vermekle doğru bir karar verdik” demişti.

Türk tarihinin, Türk Cumhuriyetleri’nin birlikte mekân olarak kullandıkları 300 dönüm arazi üzerindeki alan,  Topkapı Kültür Parkı, Kültür A.Ş. Genel Müdürlük’ğü, Türk Dünyası Kültür evleri, Panaroma 1453 Tarih Müzesi’ni bünyesinde barındırıyor.

Devlet kurmuş büyük hakanların, büstleri, heykelleri ve bayraklarıyla düzenlenmiş bir tarih yolu projesi ile bu güzel bir atmosfer devam edecek. Topkapı Türk Dünyası

Var misin? Yok musun? – Hekim Abi

Var misin? Yok musun? – Hekim Abi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: