TBMM’den Dış Türkler Başkanlığı’na onay


YURTDIŞI Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulmasını öngören tasarı yasalaştı. Tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda parti gruplarının desteği ile kabul edildi. Komisyon Başkanı Murat Mercan, tasarıda emeği geçenlere teşekkür etti.

Türk dünyasını sevindirdik

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulmasını öngören tasarı yasalaştı. MHP’li Asil, “Böyle bir kuruma zaten ihtiyaç bulunuyordu. Daha iyi olması lazımdı. Yine de bu gelişmeyi olumlu karşılıyorum” dedi

Meclis, Dış Türkler Başkanlığı’na onay verdi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda siyasi parti gruplarının desteği ile kabul edildi. TBMM Dışişleri Komisyonunu Başkanı AKP Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, tasarıda emeği geçenlere teşekkür etti. Tasarıyı değerlendiren MHP Eskişehir milletvekili Beytullah Asil de, Dış Türkler Başkanlığı’nın kurulması ile ilgili olarak atılan adımın Türkiye açısından olumlu olduğunu kaydetti. MHP olarak yasanının hazırlanmasında ve Genel Kurul’da katkılarının da olduğunu belirten Asil, şunları kaydetti:

Yakından ilgilenmek şart

“Yurt dışında çalışmak için, okumak için okumak için ve çeşitli nedenlerle bulunan Türk vatandaşlarının sorunları ile yakından ilgilenmek ve çözüm üretmek Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumluluklarından bir tanesidir. Aynı zamanda yurt dışında bulanan, devlet kurmuş olan Türkler de var. bunların hepsi bizim soydaşlarımız. Böyle bir kurumun varlığı, bu ülkelerde bulunan soydaşlarımızın yaşadığı sorunlar açısından önemli. Böyle bir kuruma zaten ihtiyaç bulunuyordu. Daha iyi olması için arzu ettiğimiz maddelerin de yasada olması için katkıda bulunduk. Bazıları oldu, bazıları olmadı. Buna rağmen bu gelişmeyi olumlu karşılıyorum.”

YeniÇağ Gazetesi

Bookmark and Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: