Kuzey Azerbeycan’da soyadları millileştirliyor


Bakü Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı, Milletvekili Nizami Ceferov, soyadlarının millileştirilesi için ”ov” ve ”yev” eklerinin kaldırılması ve yerine Azerbaycan Türkçesi  eklerin konulması konusunun mecliste görüşüldüğünü söyledi.

Soyadlarının değiştirilmesinin zorunlu olmayacağını düşündüğünü ifade eden Ceferov, bu konuda kabul edilecek sistem işler hale getirildikten sonra herkesin kolaylıkla bundan faydalanabileceğini bildirdi.

Azerbaycan’da 1993 yılında kabul edilen kanunla soyadları mahkeme kararıyla değiştirilebiliyor, ancak vatandaşlar sürecin uzun ve masraflı olması yüzünden buna pek rağbet göstermiyor.

Daha önce de 2008 yılında Azerbaycan Milli Meclisi’ndeki bir grup milletvekilleri soyadlarını millileştirmek için, Rus ekleri olan -ov ve -ova’ları atmak için mahkemeye başvurmuşlardı.

APA’ya bir açıklama yapan milletvekili Lale Abbasova soyadının değiştirilmesi için önümüzdeki günlerde mahkemeye başvuruda bulunacağını ve soyadını Abbasbeyli olarak değiştireceğini söylemişti.

Soyadı değişikliğine gidecek bir diğer milletvekili ise Fazıl Mustafayev idi. O da soyadını Mustafa olarak değiştirmek üzere girişimlere başlamıştı. Milletvekili Havva Memmedova da soyadını Memmedli olarak tasdik ettireceğini söylemişti..

Milletvekili Baba Tağıyev de konuyla ilgili yaptığı açıklamada babasının adının Ali olması dolayısı ile Alibeyli soyadını alacağını belirtmiş “Esas olan soyadının değiştirilmesi değil. Milli mefkureyi değiştirmek ve onu geliştirmek” olduğunu söylemişti.

Azerbaycan Milli Meclisi’nde soyadını değiştirerek millileştiren çok sayıda milletvekili bulunuyor

Reklamlar

2 Yanıt

  1. UYUTULAN TÜRK UYANIYOR insallah bütün türk cumhuriyetlerinin darisi basina AH BIRDE ALFABE birlesse kim durabilir bu milletin önünde,RUSçUKLARIN KENDISI GITTI OV,EV, OF basimizda bekçi gibi bekliyor kovun gitsin doganlar yeter gayri

  2. slm kardeş AZERBAYCAN halkının rus soyad eklerinden derhal kurtulması ve mahkemelerin toplumsal bu olayda insanlarına zahmetsiz ve masrafsız bir girişimde bulunması gerekir milli bir dava da masraf mı olurmuş devlet üstlensin masraf olacaksa devlet ne için vardır milletine hizmet için 2011 yılında inşALLAH bu soyadlarından tüm AZERBAYCAN halkı kurtulmalıdır biz TÜRK alemi olarak bunu böylece istiyoruz …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: