TİKA’ Afganistan’ın Vardak Vilayetinde Radyo Açtı


Afganistan’ın Vardak Vilayeti Meydan Şehir’de TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı) tarafından kurulan Radyo istasyonunun resmi açılışı törenle gerçekleştirildi.

Vardak ve çevresindeki vilayetlere hizmet verecek olan ‘Meydan Vardak Milli Radyosu’nun açılışına T.C. Afganistan Büyükelçisi Basat Öztürk, Vardak Valisi Halim Fidai, PRT Sivil Koordinatörü M. Türker Arı, TİKA Vardak Koordinatörü Mikail Taşdemir ve Kabil’in güvenliğinden sorumlu Bölge Komutanı Tuğgeneral Levent Çolak’ın yanı sıra Vardak Vilayeti idari yöneticileri ve yerel halk katıldı.

Yapılan törenle yayın hayatına başlayan radyonun en fazla dinleneceği saatlerde TİKA’ya günlük 6 saat yayın yapabilme hakkı tanındı. Yayında öncelik TİKA’nın Vardak ve Afganistan genelinde gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği proje ve faaliyetlere verilecek. Ayrıca Türk PRT’sinin Vardak’ta yürütmüş olduğu çalışmalar ve Türk kültürünü açıklayan her türlü radyo programı hayata geçirilecek.

T.C. Afganistan Büyükelçisi Öztürk canlı radyo yayını açılış konuşmasına “Radyonuz hayırlı olsun” diyerek başladı. Türkiye’den gelen kardeşler olarak her türlü ihtiyacın temini için ellerinden gelen her türlü gayreti sarf edeceklerini söyleyen Öztürk, “Biz kendi memleketimizde hizmet eder gibi burada hizmet etmek istiyoruz ve bundan sevinç duyuyoruz. Türkiye’nin Büyükelçisi olarak size şunu söyleyebilirim ki, Türkiye’deki kız ve erkek kardeşlerinizin neyi varsa hepsi sizindir” dedi.

Vardak Valisi Fidai ise konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin Afganistan’ın kalkınmasına yönelik yapmış olduğu cömert yardımlarından birinin daha gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Radyonun halk ile devlet, devlet ile halk arasında iletişim köprüsü kurduğuna ve halkın sorunlarının çözümünde etkili olacağına inandığını belirten Fidai, “Ümit ediyorum ki bu radyo yayınları ile tüm gerçekler ifade edilerek Afganistan’ın bağımsızlığı pekiştirilecek ve Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağları daha da sağlamlaşacaktır”diye konuştu.

TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: