Hazara Türklerindan Zeynebiye’ye Teşekkür Ziyareti


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından İstanbul’a yerleştirilen Afganistanlı Hazaralar Türkleri Aşura Günü gösterdikleri ilgiden dolayı Zeynebiyelilere teşekkür etti.

Zeynebiye’nin Aşura’da Afganistan’dan da misafirleri vardı. Tasua akşamı BM tarafından tahsis edilen otobüsle Zeynebiye’ye gelen yaklaşık otuz kadar Afganistanlı Hazara Türkleri, otobüsten iner inmez matem merasimine katılmışlardı. Destelere eşlik eden gençler, Zeynebiyelilerce evlerde misafir edilmiştiler. Şam-ı Gariban’ı da Zeynebiye’de geçiren Afganistanlı Ehlibeyt dostları, Zeynebiye Gençliği’nce dernekte misafir edilerek uğurlanmıştı.

5 Ocak Salı günü Zeynebiye’yi tekrar ziyaret eden Hazara Türkleri, Aşura Günü gösterdikleri ilgiden dolayı Zeynebiyelilere teşekkür ettiler. Zeynebiye Camii İmamı Ş. Hamit Turan ile görüşen gençler, kendilerini evlerinde gibi hissettirdileri için herkese minnettar olduklarını ifade ettiler.

Türkiye’de İmam Hüseyin için yas merasimleri düzenlediğini öğrendiklerinde çok sevindiklerini ifade eden gençler, Aşura’yı Zeynebiye’de geçirdikleri için çok memnun olduklarını bildirdiler.

Turan ise, Afganistanlı mülteci gençlerin yaşadıkları koşullar ve ihtiyaçları konusunda kendilerinden bilgi aldı.

Birçoğu, savaşta yakınlarını kaybetmiş olan bu gençler, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından İstanbul Kadıköy’deki Yeldeğirmeni Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne yerleştirilmiş durumdalar. Barınma, yiyecek ve sağlık ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanan gençlerin on sekiz yaşından sonra hiçbir garantileri yok. Burada çalışma hakları da bulunmayan Hazaraları gelecek kaygısı endişelendiriyor. İnanç ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını bildiren gençler Zeynebiye Camii’ne gelmek için ulaşım sıkıntısı çektiklerini belirttiler.

Şii mezhebine mensup olan Hazara Türkleri Afganistan’ın yüzde dokuzunu oluşturuyor. Taliban döneminde ağır zulüm ve işkencelere maruz kalan Hazaralar dünyanın dört bir yanında dağılmış durumdalar. Taliban’ın devrilmesine rağmen ülkedeki güvenlik sorunu ve ekonomik sorunlar giderilemediğinden ülkelerine dönemiyorlar.

ZEYNEBİYE / 05/01/2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: