Özbekistan, Güney Türkistan’da demiryolu inşasına başladı


Özbekistan, Afganistan’ın kuzeyi Güney Türkistan’da demiryolu inşasına başladı.

Özbekistan, Afganistan’ın kuzeyi Güney Türkistan’da kurmayı planladığı demiryolu ağının inşasına resmen başladı. Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Özbekistan’ın demiryolu inşası alanında yurt dışındaki ilk projesi olan ‘Hayratan-Mezarı Şerif’ demiryolu hattının inşasına 26-01-2010 tarihinde başlandığı bildirildi.

İki ülkeden ilgili kurum temsilcilerinin de katıldığı bir törenle yapımı start alan demiryolu ağı, 75 kilometre uzunluğunda. Bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan yolun, yaklaşık 130 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Demiryolu ağı, Güney Türkistan’ı Afganistan’ı kuzeyden Özbekistan’ın Tirmiz kenti üzerinden uluslar arası dünya demiryolu ağına bağlayacak ilk hat olma özelliğini taşıyor . Yeni demiryolu hattı, Afganistan’ın dünyaya açılan yeni kapısı olacak. Yolun faaliyete geçmesiyle özellikle Orta Asya üzerinden Afganistan’a insani yardım ve ticari yüklerin taşınmasında önemli kolaylık sağlanılacak. Yolun NATO tarafından da kullanılması bekleniyor. Yol, NATO’nun bu ülkede bulunan koalisyon gücüne gerekli malzemeleri ulaştırmada önemli bir koridor görevi görecek.

Şimdiye kadar Türkistan (Orta Asya) üzerinden Afganistan’ın Amuderya nehri kenarındaki Hayratan kentine kadar giden demiryolu ağı bu yeni hattın tamamlanmasıyla ilk defa ülkenin kuzeyindeki merkez kenti Mezarı Şerif’e kadar ulaşacak.

Bilindiği gibi, 26-27-209’da Taşkent’te temaslarda bulunan Afganistan Toplum işleri Bakanı Sohrab Ali Safari, Özbekistan Devlet Demiryolları Başkan Yardımcısı Akbar Şükürov bir araya gelerek, Hayratan-Mezari Şerif demiryolu yapımı konularını da ele almıştı.

06-10-2009’da da Özbekistan Devlet Demiryollarından yapılan açıklamada, Özbekistan’ın Asya Kalkınma Bankasının 165 milyon dolarlık kredisi ile Afganistan’daki demiryolu hattını kuracağı ifade edilmiş, söz konusu demiryolunun Özbekistan sınırındaki Hayratan ile Güney Türkistan’ın başkenti Mezari Şerif şehirlerini birbirine bağlayacağı ifade edilmişti.

Açıklamada, Asya Kalkınma Bankasının 165 milyon dolarlık kredisinin yanı sıra Afganistan hükümetinin de 5 milyon dolarlık meblağlarıyla gerçekleştirilecek olan söz konusu demiryolunun uzunluğunun 60 kilometre olduğu kaydedilmişti.

Günümüzde, Afganistan’a yapılan taşımacılık ve insani yardım yükleri, eski Sovyet döneminde kurulan demiryoluyla Özbekistan’ın Tırmız kentinden sadece Afganistan’ın kuzyi Güney Türkistan’ın Özbekistan sınırı yakınında yerleşen Hayratan kentine kadar ulaştırılabilirken, söz konusu demiryolu hattının yapılmasıyla demiryolu taşımacılığı hacminin daha da artması mümkün olacak ve bu yüklerin ülkenin daha iç bölgelerine kadar taşıma imkanı doğacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: