Zeki Velidi Togan ve Putin Rusyası


Dünya Başkurt Kurultayının Gençlik Kolları Başkanı Timur Lokmanov ile Uluslararası Tatar Gençlik Forumu Başkanı Ruslan Aysin müşterek bir bildiri yayınladılar. Bu bildiride, Rusya Federasyonu Duma’sının (Halk Meclisinin) üyelerinden Andrey Nazarov’un bir gensoru önergesini protesto ediyor gençler. Gensoruda milletvekili, Zeki Velidi Togan (1890–1970) hakkında gerçeklere aykırı suçlamalarda bulunarak araştırma yapılmasını, soruşturma açılmasını istiyor. Özetle Zeki Velidi’nin, Rusya aleyhine, Nazi Almanya’sıyla işbirliği yapan bir suçlu olduğunu iddia ediyor.

Gençler yayınladıkları bildiride, Zeki Velidi’nin şahsiyetini ve onun bilimsel değerini anlamanın, Türkoloji alanındaki hizmetlerini bilmeyenler ve/veya takdir etme yetisine sahip olmayanlar için, kolay olmadığını anlattılar. Gençlik liderleri, özetle şu açıklamada bulundular:

Zeki Velidi Togan, Umumi Türk Tarihi, Hatıralar, Tarihte Usul, Türkistan gibi kitaplarıyla Türk Dünyası Gençliği için gerçek bir rehberdir. Zeki Velidi’yle Nazi Almanya’sı arasında bir ilişki kurarak adını karalamaya çalışan Nazarov’un gensoru talebini protesto ediyoruz. Ülkemiz yöneticilerini de bu asılsız suçlamanın sahibi milletvekilini cezalandırmaya davet ediyoruz.

Duma üyesi Nazarov’un Zeki Velidi hakkında gerçekten de eksik ve objektif olmayan bilgilerle hareket ettiği anlaşılıyor. Zeki Velidi, 1890 yılında doğdu, ciddi bir tahsilden sonra Duma üyeliğine kadar yükseldi. 1917’de Bolşeviklerin vaatlerine inanarak İdil Ural ve Türkistan Türklüğü için bağımsızlık arayışına girdi, komünistlerin vaatlerini yerine getirmeyeceğini anlayınca Türkistan’a inerek oradaki istiklâl mücadelelerine katıldı. Bolşeviklerin 1920’den sonraki kesin galibiyeti üzerine Avrupa’ya kaçmak zorunda kaldı, oradan da 1925’te Türkiye’ye geldi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak öldüğü 1970 yılına kadar İstanbul Üniversitesinde büyük bir bilim adamı olarak hizmet etmiştir.

Mücadelelerle dolu bu 80 yıllık ömür içinde, Zeki Velidi, Ruslar sözlerinde durmayıncaya kadar onlara karşı fiili bir mücadeleye girişmemiştir. 1936’de “Orta Asya’da bir iç deniz vardı, kurudu. Bunun üzerine Türkler oradan göç etti” şeklindeki saçma bir iddiaya karşı çıkınca Türkiye’de aleyhine bir kampanya başlamış, bunun üzerine Berlin’e giderek bazı Alman üniversitelerinde çalışmış, daha sonra 1939’da Türkiye’ye dönmüştür. Bilimsel değeriyle o yıllar Dünyanın her ülkesinde kürsü sahibi olabilecek bir deha olan Zeki Velidi’nin kıymetini sadece SSCB, ideolojik bağnazlık ve baskıcı Stalinist anlayış yüzünden inkâr etmiştir. Görülüyor ki Andrey Nazarov’un, asıl kendisi, o karanlık dönemdeki uygulamaların sempatizanı olarak soruşturmayı hak eden kişidir.

Tatar ve Başkurt gençlerinin bu davranışı son derece yerindedir; bir haksızlığa karşı çıkmanın tipik bir örneğidir. Ord. Prof. Dr. Zeki Velidi Togan, hayatının ilk 32 yılını anavatanında ve istiklâl için geçirmiş, birkaç yıl Avrupa’da kaldıktan sonra 1925’te Türkiye’ye gelmiş ve 45 yıl Türkiye vatandaşı olarak yaşayıp ömrünü İstanbul’da tamamlamıştır. Duma üyesi Sayın Andrey Nazarov’a, geçmişin hesabını ille de bir gensoruyla sormak istiyorsa, en az Nazi yönetimi kadar gaddar ve kanlı bir zalim olan Stalin hakkında gensoru vermesini salık veririz. Böylece Nazi yönetimiyle işbirliği yaptığı iddia edilen birisi yerine hiç olmazsa Nazi yönetimi kadar kanlı bir lider hakkında gensoru önergesi vermiş olur.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” diyen peygamberimizin sözüne uygun hareket ettikleri için gençleri kutlarım.

Orhan KAVUNCU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: