Afganistan’da Bir Jöntürk


Afganistan’da Bir Jöntürk / Mısır Sürgününden Afganistan Reformuna Mehmet Fazlı

Reformcu Afganistan Emir i Habibullah Han’ın, ülkesinin kalkınmasına yardımcı olacak iyi yetişmiş Türk gençleri aradığı haberi, Mısır’da sürgünde bulunan Jöntürklere ulaşır. Mehmet Fazlı, bu davete uyarak arkadaşlarıyla birlikte yola çıkar. Avusturya-Macaristan, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan ve İran üzerinden, maceralı bir yolculukla Kabil’e ulaşır. Takvimler günümüzden yüz yıl kadar öncesinigösterirken, Emir Habibullah’in reformlarıyla modernleşme yolunda hamlelere girişmiş olarak bulduğu Afganistan’a hayran kalır. Yeni devlet okullarında İngilizce ‘nin yanında Türkçe de yabancı dil olarak okutulmakta; Türk eğitmenler ve subaylara büyük güven duyularak önemli yerler verilmektedir. Mehmet Fazlı ‘nın tanıdığı şehzadeler arasında Amanullah Han da vardır. Bu ortamın da etkisiyle ileride Türkiye ‘ye ve Mustafa Kemal’e hayran bir kral olarak tahta geçecek şehzade…

Yazar : Mehmet FAZLI
Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Dizi : Anı Dizisi
Barkod : 9789944881241
ISBN : 9944-88-124-1
Editör :
Çeviren :
Kapak / Resimleyen :
Basım Yeri / Tarihi : İstanbul   2007 / Ağustos
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : Kitap Kağıdı
Sayfa Sayısı : 94
Boyutları : 19,5 x 13,0 x 0,6 cm.

Reklamlar

2 Yanıt

  1. İlginç bir kitab demek.çünkü o zamanda Habibullah ve etrafındaki faşist zihniyet Güney Türkistanda Türk halklarını yok olması ve yok saymasıyla uğraşırkın aynı zamandada Türk hayranlığı bir haylı düşündürücüdür.Evet yazıda zikr edilen yıllarda Afganistan hükümdarlarının tüm çabası Güney Türkistandan Türklerin yönettiği hanlıkları yıkmak ve Türk varlığını yoka saymaktı. Ama ne hikmetse Habibullah han Türkiyden subay ve eğitmenler istenmektedir acaba bir Türk boyunu yok etmek için diğer birinden destek mahiyetinemi gelir????? Yazıda zikr edilen tarihten sonra Afganistan Türkleri en acı Günlerin yaşamış Toprağı, dili, kültürü ve benliği yok edilmeye çalışılmıştır.Evet Türkiye bütün dünya ülkeleriyle dostluğunu sürdürmeli ancak kendi söydaşlarının o ülkedeki durumunu göz arda etmemeli.
    Karabulut

  2. Eger onlardan üstün isen senden baba yoktur,allah korusun biraz dara düstü isen vay haline.O topraklarda söyle bir söz, ata sözü yerini tutar.Pestunun bir elinde kiliç bir elinde kurani kerim eger kazanirsa basini kopartir ,eger kaybederse kuran i kerimi gösterip aman diler.Fazla uyanik olduklarindan kendilerine ait müstakil topraklari yoktur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: