Kızılderililer Topraklarına Kavuşuyor


Kızılderililer 500 bin dönüm araziyi geri aldı.

AMERİKA Birleşik Devletleri’nin Orta ve Güneybatı eyaletlerinde yaşayan Kızılderili kabileler, atalarının elinden zorla alınan yüzbinlerce dönüm araziyi geri aldı.

ABD kurulduğunda yönetim ile yaptıkları toprak anlaşmalarının aksine arazileri ellerinden alınarak Avrupalı göçmenlere verilen Kızılderililer, kendi topraklarını  karşılığı satın aldı.

Kızılderili kabileleri uzun yıllardır ABD hükümetlerinin konuya bir çözüm bulmasını bekliyordu. Amerikan Kızılderili İlişkileri Bürosu’ndan elde edilen verilere göre, 1998 ile 2007 yılları arasında Kızılderili kabileleri ABD genelinde yaklaşık 500 bin dönüm arazi satın aldı.

Atalarına ait bu arazilerin tarım ve hayvancılığa tekrar dönüş yapmalarına yardımcı olacağını belirten Kızılderililer, kendileri için bu topraklarda yaşamanın kutsallığına dikkat çekiyor.

Öte yandan Obama yönetimi Kızılderililerin atalarına ait toprakları satın alabilmeleri için 2 milyar dolar yardım önerisinde bulunuyor. Oylama tarihi konusunda netlik bulunmayan öneri, Kızılderililerin sadece kendi aralarında toprak alışverişi yapmalarına imkan tanıyor ancak Kızılderili olmayanlardan toprak satın almaya izin vermiyor. Kızılderililer kendi topraklarına para vermenin doğru olmadığını ancak geleneklerini, kültürlerini, yaşam tarzlarını ve atalarının onurunu korumanın yolunun bu toprakları sahip olmaktan geçtiğini söylüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: