Kabil’den sonra Şibirgan’a da Türk imar timi


Kuzey Afganistan’da (Güney Türkistan) Taliban’ın güçlendiği bir dönemde Türk imar timi bölgeye gidiyor. Timi 93 kişilik Türk birliği koruyacak

VARDAK’tan sonra Afganistan’da faaliyet gösterecek ikinci Türk İmar Timi’nin (PRT) detayları belli oldu. Türk timi, Taliban militanlarının yeniden güçlendiği ve 1998 yılında Özbek asıllı Türklere yönelik katliamlar gerçekleştirdiği Kuzey Afganistan’da tehlikeli bölgede görev yapacak. Tim, Mezar-ı Şerif yakınlarındaki Şibirgan’da konuşlanacak ve Cevizcan ile Sare Pol vilayetlerinden de sorumlu olacak. Timi, 93 kişilik Türk birliği koruyacak.

NATO güçlerine zor anlar yaşatan Taliban militanlarının Kuzey Afganistan’da (Güney Türkistan) yeniden güçlenmeye başladığı bir sırada Türkiye, bu bölgeye yeni bir imar timi gönderecek. Kuzey Afganistan 1998 yılında Taliban militanlarının Özbek asıllı Türklere yönelik katliamlarına sahne olmuştu. O tarihte Türk Dışişleri Bakanlığı, katliamların önlenmesi için devreye girmiş ancak sonuç alamamıştı.

11 YIL SONRA YENİDEN

Kuzey Afganistan 11 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’nin gündemine girdi. Kabil yakınlarındaki Vardak’tan sonra bu ülkedeki ikinci Türk İmar Timi, Kuzey Afganistan’daki Şibirgan’da konuşlanacak. Timin öncelikli görevleri arasında ilin idari ve güvenlik kapasitesini geliştirmek bulunuyor. Güney Türkistan, Kuzey Afganistan’da önemli bir oranda Türk nüfusu bulunuyor.

Yokluğumu fırsat bildiler

AĞUSTOS ayındaki seçimlerin ardından Türkiye’den ülkesine dönen Özbek asıllı General Raşit Dostum, kısa süre önce verdiği bir mülakatta Güney Türkistan, Kuzey Afganistan’daki güvenlik durumunu şöyle aktarmıştı: ‘Ben Türkiye’deyken kuzey ve kuzeydoğuda Taliban ve El-Kaide epeyce aktif güçlenmiş. Bu durum Baglan, Kunduz, Tahar, Cevizcan ve Faryab gibi kuzey illerinde güvenliği olumsuz etkilemektedir. Benim yokluğumu fırsat bilerek kuzeye daha çok gelmeye başlamışlardır.’

Barkın ŞIK / ANKARA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: