İlk Türk otomobili ATİLLA piyasada


Kazakistan Büyük Hun İmparatorluğunun efsane lideri Atilla’nın adına özel bir otomobil yapıp piyasaya verdi.

Tamamen Türk ruhu ile hazırlandığı belirtilen ‘Atilla’ adlı otomobil, büyük imparator Atilla’nın ölümünün 1.550’nci yılına denk getirildi. Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakiztan’ın ilk otomobili olarak ta tarihe geçti.

1993 yılında ilk kez kendi otomobillerini yapmaya karar veren Kazaklar, 2003 yılına kadar tam 10 yıl bu projenin alt yapısını hazırladı. 2003 yılında Türk ruhuna uygun olarak tasarlanan Atilla, bu yıl tamamlandı.

İlk etapta Kazakistan’da piyasa verilecek olan Atilla, daha sonra ihraç edilecek.

Atilla Arabasının resmi genelağ yerliği >> http://www.attila.com.kz/

ATİLLA KİMDİR?

Attila (d. 406 – ö. 453), Hun İmparatorluğu’nun hükümdarıdır. Babası Muncuk Han’dır. Amcası Rua, onu babası öldükten sonra bozkırda tek başına yaşamaya çalışırken buldu ve yanına aldı. Vizigotlara karşı Roma İmparatorluğu’yla ittifak yapan Attila, bir süreliğine Roma’ya Flavius Aetius’un davetlisi olarak gitti. Her şey iyiye giderken, Rua’nın ölüm haberini aldı. Geri dönerek kardeşi Bleda ile birlikte Hun İmparatorluğu’nun ortak hükümdarı oldu. Bleda 445 yılında öldü.Bu durum Attilanın tek başına Hun hükümdarı olmasını sağlamıştır. Daha sonra aşık olduğu esir kızla (Nakara) evlenen Attila’nın bir oğlu oldu, doğum sırasında eşi Nakara hayatını kaybetti.

Avrupa kıtasının üçte ikisinden fazlasına hakim oldu ve devletin sınırlarını Asya’ya taşırdı. Hükümdarlığı boyunca ordusu ile Batı ve Doğu Roma imparatorluklarını sık sık istila eden Attila, Orta Çağ kaynaklarında acımasızlığı ile anılır. Bu nedenle de Avrupa dillerinde Atilla “Tanrı’nın Kırbacı” (İngilizce: Scourge of God, İtalyanca: Flagello di Dio, Fransızca: Fléau de Dieu) olarak anılır.

Buna karşılık Germen(Alman)efsanelerinde Attila, çok büyük ve iyiliksever bir hükümdardır. Attila’nın sarayında birçok Germen hükümdarı yaşar. Nibelungen Destanı, Hun-Germen mücadelelerinden meydana gelir. Bu hikayelerde Attila, Etzel adında büyük otoriteye sahip, barışsever ve yalnız asilere karşı kılıç kuşanan asil ruhlu bir hükümdardır. Avrupa Hun İmparatorluğunun başkenti olan Etzelburg adının buradan geldiği bilinmektedir. Aetus ile yaptığı Katalon Savaşında roma ordusu dağılmış Batı Got kralı Theodeirch ölmüştür. Attila ordusunu dinlendirerek kaçan Aetus’u takip etmedi.

Batı Roma İmparatorluğuna sefer yaparken Papa’nın araya girmesiyle (Papa Attila’nın önünde diz çöküp af dilemiştir.) Attila Roma’yı fethetmedi ve vergiye bağladı. Attila 453 yılında son eşi tarafından gerdek gecesi öldürüldü.

Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Cenazesine katılanlar, mezarın yerinin bilinmemesi için öldürülmüştür. Ama tarihçiler arasında Tuna Nehri’nin yatağının bir süreliğine değiştirildiğine ve hazineleriyle birlikte Attila’nın nehrin altına gömüldüğüne, daha sonra da nehir yatağının eski haline getirildiğine dair yaygın bir inanış vardır. Nehrin aşırı uzunluğundan ve bir çok ülkeden geçtiği için bürokratik sorunlar çıkacağından kazı çalışması yapılamamaktadır.

Kazak Turk’s Car Attila is Coming

Reklamlar

44 Yanıt

 1. https://guneyturkistan.wordpress.com/2009/12/27/ilk-turk-otomobili-atilla-piyasada/

 2. burnu ve tekerlekleri dışında her şey güzel

 3. Çok güzel bir araba Türk dünyasına hayırlı olsun.
  Ancak 15 bin yıllık Türk tarihi göz önüne alındığında çok geç kalmış bir çalışma. Şu anda Türk dünyasının ilk arabası değil, Ay yüzeyine ve Mars gezegenine Turistik Seyahatlar için gidip gelen Atilla, Oğuzhan, Osman Gazi, Kanuni, Fatih, Atatük adında uzay mekikleri, dünyadan akınca bir yıldız gibi ışıl ışıl parlayan Semerkant, Buhara, Orhun, Horasan, Ankara Bişkek, Alma atı gibi uzay istasyonları olmalıydı.
  Yine de geç kalınmış sayılmaz, Atilla isimli İlk Türk Otomobili İnşaallah Türk Dünyasının bu güzel hayallerinin de bir başlangıcı olur ve diğer hayallerimizden birbiri ardına hızla gerçekleşir.

 4. Bu araba piyasaya ciktiysa fotgraflar nerde? Bunlar fotograf degilki! Cikmissa sevinecegimde, buda yillar önce tamami türkiyede sözde üretilecek olan araba gibi fos cikmasin. Google da aradim ve hic bir yerde bu araba haberi yok.

 5. http://www.google.com.tr/search?hl=tr&source=hp&q=kazakistan+atilla+otomobil&btnG=Google%27da+Ara&meta=&aq=f&oq=

 6. Kafkaskartali:
  burdaki haberden alinma hersey senin yzazidigin linkteki haberler
  piyasaya verilen bir arabanin sitesi olur, satis fiyati olur, yolda resmi olur
  Bir gün bu yazdiklarimi (yolda Resim, Fiyat, Internet sitesi, …) herhangi bir sitede görürsem, sana hakli oldugunu buraya yazacagim! Selamlar

 7. Atilla Arabasının resmi genelağ sitesi >> http://www.attila.com.kz/

 8. Nekadar sevindim bilemessiniz elbet birgun TURAN da boyle olacak hepimiz sevinecez kendi harf lerimizi kullanacaz atilla.

 9. TÜRK DÜNYASINA HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN.

 10. Çok mutlu oldum.Darısı TÜRKİYE’nin başına.ATATÜRK’ten sonra devlet adamına hasret kaldık vallahi.

 11. kardaşlarım emeği geçenden Hak teala razı olsun . mutlu olduk sevindik . dilerim bir an önce Türkiyeye satışa geçerlede bizde nasipleniriz.

 12. TÜRK DÜNYASINA HAYIRLI OLSUN.HELAL OLSUN KAZAK KARDEŞLERİMİZE.ELLERİNİZE SAĞLIK..TÜRKİYE KAYSERİ DİSTİBÜBÜTÖRÜ OLABİLİRİZ.BİLGİLERİNİ VE ÖZELLİKLERİNİ BEKLİYORUZ.

 13. Bundan önce Türkiye’nin “Devrim” adlı otomobili vardı, ama 2 tane üretilmiş, daha üretilmemişti.

 14. Trük dünyasına hayırlı uğurlu olsuninşallah tez amanda Türkiye yolarında da görürüz de ona sahip olma neşemiz olur. Emeğ, geçenlere saygı ve sevgiler.

 15. gerçekten çok sevindim ergenekondan yeniden çıkıyoruz galiba Türk dunyası için hayırlı olsun …çok sevindim bu projeyi düşünenlere yapanlara ve destek verenlerin ellerine sağlık ….işte Türk böyle olmalıdır ….başkalara köle olmamalı
  Türk milletine hayırlısı olsun

 16. MÜSLÜMAN TÜRK DÜNYASINA VE TÜM İNSANLIĞA HAYIRLI UĞURLU OLSUN
  EMEĞİ GEÇERLERİ KUTLAR BAŞARILAR DİLERİM ALLAHA EMANET OLUNUZ ŞEHİTLER DİYARI ÇANAKKALEDEN BAKİ SELAMLAR

 17. Cok cirkin bir araba olmus. Ama hic yoktan iyidir, ugrasmis adamlar. Umarim butun guvenlik testlerinden gecmistir. Gecemediyse simdiden icinde olecek insanlara Allah rahmet eglesin, bu arabayi alirken 5 kurus daha fazla verip Toyota alaydim demeye firsatlari bile olmayacak garibanlarin.

 18. Devrim Arabaları, Anadol ve Etox’dan sonra ilk Türk otomobili demek ne kadar doğru olabilir bilmiyorum fakat Türk Dünyası için çok güzel bir haber.

 19. Turkleri Dunya sahnesinde boyle gurur verici bir urunle temsil etme cesaretini gosterenlere tebrikler ve iyi çalismalar. Basarilarinizin devamini diliyorum.

 20. Anadol FORD ile ortak yapıldıı OTOSAN yaptıı O Türk Sayılmazz,,, Ancak KAZAK Türklerinin otomobil yapmasının bize maddi manevi bi Kar ı yoq bencee Türkiye Türkleri nin otomobil yapması lazımm ancak oda şuan ki ulkenin haline bakılacak olursa İMKANSIZ …

 21. yüce türk milletine hayırlı olması dilegiyle.

 22. Hayırlı uğurlu olsun

 23. dizaynı güzel, arkadan cok iyi duruyor. pencerelerde de türk mimarisinin etkileri var.tasarımında bence bir türk çizgisini yakalamış ki amaç da buydu sanıyorum. tebrikler.

 24. Googleda çıkan bütün linklere baktım ilk sayfada hepsi birbirinden kopya. kendi sitesinde de gerçek bir resimyok. bu arabadan çokdaha özgün ve güzelini yarım saatte çizebilecek bir sürü insan tanıyorum. birde web sitesi patlatırsam kazaklardan önce sürebiliriz arabayı piyasaya.

 25. İşte bu kadar, sonunda!
  Umarım tüm dünya piyasasına rüzgar gibi girer!
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 26. […] Kaynak: https://guneyturkistan.wordpress.com/2009/12/27/ilk-turk-otomobili-atilla-piyasada/ […]

 27. […] Güney Türkistan adlı blogda çıkan haber yazısında şöyle deniyor: Tamamen Türk ruhu ile hazırlandığı belirtilen ‘Attila’ adlı otomobil, büyük imparator Atilla’nın ölümünün 1.550′nci yılına denk getirildi. Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakiztan’ın ilk otomobili olarak ta tarihe geçti. […]

 28. Bende bir makine mühendisiyim çok yakında Türkiyemizde inşallah bizlerde kendi otomobilimizi seri üreteceğiz.

 29. […] Güney Türkistan adlı blogda çıkan haber yazısında şöyle deniyor: Tamamen Türk ruhu ile hazırlandığı belirtilen ‘Attila’ adlı otomobil, büyük imparator Atilla’nın ölümünün 1.550′nci yılına denk getirildi. Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakiztan’ın ilk otomobili olarak ta tarihe geçti. […]

 30. .Benim güzel ve asil ırkım her şeyin liderliğini ve güzelini hakediyor.zaten tarihi yazan biziz.BÜTÜN TÜRK’LER BİR ORDUYUZ.-TÜRK IRKI SAĞOLSUN.TTK.
  Başkent’den selamlar-Başkentli Türkçüler.

 31. […] Güney Türkistan adlı blogda çıkan haber yazısında şöyle deniyor: Tamamen Türk ruhu ile hazırlandığı belirtilen ‘Attila’ adlı otomobil, büyük imparator Atilla’nın ölümünün 1.550′nci yılına denk getirildi. Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakiztan’ın ilk otomobili olarak ta tarihe geçti. […]

 32. çok güzel bir makale olmuş tebrikler.

 33. Ne güzel bir araba olmuş keşke satın alabilsek bundan.

 34. […] Güney Türkistan adlı blogda çıkan haber yazısında şöyle deniyor: Tamamen Türk ruhu ile hazırlandığı belirtilen ‘Attila’ adlı otomobil, büyük imparator Atilla’nın ölümünün 1.550′nci yılına denk getirildi. Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakiztan’ın ilk otomobili olarak ta tarihe geçti. […]

 35. […] Güney Türkistan adlı blogda çıkan haber yazısında şöyle deniyor: Tamamen Türk ruhu ile hazırlandığı belirtilen ‘Attila’ adlı otomobil, büyük imparator Atilla’nın ölümünün 1.550′nci yılına denk getirildi. Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakiztan’ın ilk otomobili olarak ta tarihe geçti. […]

 36. gerçekten mükemmelmiş

 37. umarım fiyat konusundada iyidir görüntü harika

 38. çok güzel bir makale olmuş tebrikler

 39. çok güzel bir makale olmuş tebrikler helal size

 40. Very nice write-up. I definitely love this site. Keep it up!

 41. türkiyeye gelsin arabamı satacam destek olsun diye atillayı alacam

 42. Nedense sadece çizgi romanı var. Bu tür efsanelerle bir yere gelemeyiz. Biz önce düzgün Türkçe konuşalım.

 43. böyle bir haber duyduğuma çok sevindim

 44. haner 2009 da yapılmış sene 2015 olmuş ortada bi bok yok

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: