Türkistanlılar Derneği’nin 55 yılı kutlandı


Türkistanlılar Kültür  ve Sosyal  Yardım Derneği’nin  55. Yılı Büyük Bir Çoşku ve Birlik Beraberlik Sevinciyle Kutlandı

Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin kuruluşunun 55. Yılı İBB Florya Tesisleri’nde düzenlenen gece ile kutlandı.

Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin 55. yıl kutlaması kapsamında düzenlenen geceye, Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış,İstanbul Vali Yrd.Mustafa Altıntaş, Eski Devlet  Bakanlarından Prof. Dr. Ahad Andican, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, İstanbul Başkonsolosu Abror Gulamov, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Sanatçı Orhan Gencebay, Öğretim Üyelerinden İst. Üni. Dil-Tarih Fakültesi’nden  Prof. Dr. Abdülkadir  Donuk , İst. Üni. Çapa Diş Hek. Fakültesi ‘nden Prof. Dr. Ayfer Kaynar , Edirne Trakya Üni.’den Prof. Dr. Timur Kırgız,Mimar Sinan Güzel Sanatlar  Üniversitesi’nden Doç.Dr.  Abdulvahap Kara; Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce,Kırgız Derneği Başkan Yrd.Abdulmetin Keskin,  Adana Türkistanlılar Dernek Başkanı Hüseyin Berdilek ve Yardımcısı Osman Beg , Türkistan-Amerikan Kültür Derneği’nden Halil Türe ve Haşim Salim, çeşitli Vakıf ve Dernek Temsilcileri ve büyük bir Türkistanlı hemşeherlerimizin katılımlarıyla unutulmaz bir gece yaşandı.

Gecede İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından, Türkiye’ye gelen Türkistanlıların ilk geldiklerindeki yaşamları ve şu ana kadar geçirilen zamandaki Türkistanlılar, resimler ve müzikler eşliğindeki sunumla anlatıldı . 55 Yıldan beri devam eden birlik ve beraberlik  7’den 70’e salonda bulunan herkesi derinden etkiledi. Duygulu anlar yaşattı.

Sunumun ardından dernek başkanı Sayın Ekber YASSA açılış konuşmasında günün anlamını şu cümlelerle dile getirdi:

‘’İşte bugün buraya, derneğimizin hangi şartlar altında buralara geldiğini, birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu hatırlama, Türkistanlı olmanın gururunu yaşamak ve saygıyla andığımız derneğimizin kurucularını , geçmişte büyük hizmetleri olan,  derneğimizi bugünlere taşıyan çok değerli başkanlarımızı hatırlama ve onları anmak adına toplandık.

Benzer düşüncelere sahip, aynı zamanlarda benzer şeyler yapan insanların arasındaki birliğin ve beraberliğin kopmamasını ve her birine imkanlar dahilinde olabildiğince yardım etmek. Atavatan Türkiye’mizde eğitim seviyesi yüksek Türkistanlı hemşehrilerimizi temsil etmek, sorunlarını gidermeye çalışmak.  Bu derneğin, bunlar için var olduğuna inanıyoruz.  ‘’

Dernek Kurucularımızdan halen hayatta olan Ziyaeddin Babakurban’ın Plaketi Kızkardeşi Nihal Atay’a,  eski başkanlarımızdan Dr.Hekimcan Kaynar için eşi Azize Kaynar’a, Dr.Salih Erkinkol için Halim Altay’a,  ayrıca  Dernek Başkanlığı yapmış Prof.Dr. Ahat Andican,Av.Hakan Demir ve Ecz.Turan Akın’a plaketleri takdim edildi.

Gecemize maddi katkıları olan Dr.Hamidullah Yesevi, Halil Türe,  Abdurrahman Özgül, Semih Endican, Kabil Ceynek’e   gecenin anısına  teşekkür  plaketleri sunuldu.

Gecemize katılamayan Taskent-Özbekistan Kengash Cemiyetinden gelen mesaj okunmuş ve kendilerine verilmek üzere plaketleri  Özbek BaşKonsolosu  Abrar Gulamov’a verilmiştir.

Daha sonra Cumhur Özbek, Vahit Şahap, İhsan Özulu, Sholpan, Mustafa Hicret, Abdurrahim Muminoğlu, Gökhan Aynural’dan oluşan  Türkistanlılar Müzik Grubu “Güzel Türkistan, Anayurt,  Karakaş, , Cılduzum “ şarkılarıyla unutulmaz anlar yaşattılar, Protokol konuşmaları, plaket takdimleri ve değerli sanatçıların mini konserleriyle ve yetenekli dansçıların sergiledikleri Türk dünyasının geleneksel danslarıyla kutlama devam etti.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Bizi birleştiren ortak paydalar farklılıklarımızdan çok daha fazla” dedi.

Birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunun altını çizen Bağış, “Birbirimize sahip çıktığımız, ortak paydalarımızda buluşabildiğimiz, birbirimizin sorunlarına eğilebildiğimiz, birbirimizle empati kurabildiğimiz zaman bütün sorunların daha rahat aşılabileceğini görüyoruz” diye konuştu. Bağış, İçinden geçtiğimiz dönemde ülkemizde her geçen gün demokrasiyi biraz daha benimseyen, biraz daha saydamlaşan, biraz daha halkının sorunlarına eğilen bir anlayışla hizmet vermeye çalışıyoruz. AB sürecinde çok önemli reformları hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu reformların neticesinde bugün 7 yıl öncesine nazaran daha demokratik, daha müreffeh, daha aydınlık ve geleceğinden umutlu bir Türkiye yolunda ilerliyoruz.” dedi.Ardından Sayın Devlet Bakanına geleneksel Özbek kıyafeti  ‘’doppu ‘’ ve ‘’çapan ‘’ giydirildi.

Alime Umurtay’ın aralıklarla sunduğu “Kafkas, Türkmen ve Endican Polkası” ooyunlaryla seyircileri adeta büyüledi.

Değerli Sanatçımız Bünyamin Aksungur’un çalıp söylediği üç parça Türkistan ve Anadolu lehçe ve oyunlarıyla olan ortak  benzerlikleri sergiledi.

Katılımlaryla geceye önem kazandıran ve Duygusal bir konuşma yapan Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, “Bizler kardeş ülkelerin fertleriyiz, ben buradan gittiğimde yüreğim burada kalacak inanın” dedi.

Türk Dünyası ve Dernek adına yaptığı hizmet ve fedakarlıklar dolayısıyla bir plaketle onurlandırılan Devlet Eski Bakanlarından Prof. Ahad Andican’da yaptığı konuşmada, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Türk Dünyası sanatçılarımıza değerli yardımları olan Sanatkar Sayın Orhan Gencebay kısa bir konuşmasını yaparken.

Ayrıca büyük bir hayran kitlesi sanatçımızla fotoğraf çektirdiler.

Özbek Sanatkar Rüstem Mahmudov’un söylediği şarkılar herkesi adeta çoşturdu.

Müzik ve halk oyunlarıyla devam eden gece, Büyük Özbek Sanatçısı Nasiba ABDULLAEVA’nın muhteşem konseriyle program sona erdi.

Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği

Hazırlayan : Munise Meral Yassa /15.12.2009

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. […]   […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: