Günah keçileri Almanya’yı Kunduz skandalından kurtaramadı


Merkel hükümeti, Kunduz katliamına sivil kurbanlar (!) vermesine rağmen yakasını kolay kurtacarak gözükmüyor.

Berlin’den yaklaşık 4500 km uzaklıktaki Afganistan’ın Kunduz vilayetinde, Alman Albay Klein’ın ısrarlı emirleriyle NATO Amerikan pilotları tarafından yapılan bombardıman sonucu 150’ye yakın insan hayatını kaybetti. Almanya’da yaklaşmakta olan genel seçimlerden önce meydana gelen skandal operasyon, aradan üç ay geçmesine ve birkaç günah keçisinin kurban edilmesine rağmen Alman gündeminin yakasını bırakmıyor. Alman hükümetinin olayın gerçekleştiği anda yaptığı hatadan hala da tam olarak vazgeçememesinin bunda önemli bir rol oynadığı açık.

Bombardımanın gerçekleştiği gecenin sonunda gelen haberlerde onlarca sivilin de hayatını kaybettiği, verilen emrin NATO harekat kurallarına uygun olmadığı, hatta sözde Amerikan pilotların Albay Klein’ın emrine, iki tankerin bir tehlike arzetmediği gerekçesiyle defalarca itiraz ettiklerini, fakat albayın ille de bombalanmasını istediği, kamuoyuna ancak üç ay içinde ve küçük lokmalar halinde duyuruldu.

Kunduz’da kimin, ne zaman, neyi ve nasıl yaptığı konusunda en başta başbakan Merkel olmak üzere tüm yetkililer yeterince bilgilendirilmediklerini iddia ediyorlar. Bombardımanın gerçekleşmesinden sonra Alman basınında çıkan ilk haberlerde olayın nasıl aktarıldığını kısaca hatırlayalım:

3 Eylül 2009: Alman birlikleri, karargahlarından 7 kilometre uzaklıkta bir yerde sözde Taliban militanlarına ait bir kontrol noktası tesbit ediyor ve takibe alıyor.

3./4. Eylül: Gece yarısı Taliban bu noktaya iki petrol tankeri getiriyor. Alman birliği komutanı (Washington Post gazetesinin bilgisine göre) NATO’ya bağlı Amerikan hava kuvvetlerinden bu tankerleri aramasını istiyor.

4 Eylül, saat gece 01:50: Taliban kaçırdığı tankerleri bölgede bulunan Kunduz nehrinden geçirirken tankerler kuma saplanıyor. Amerikan uçakları bu iki tankeri keşfediyorlar ve Almanlara bildiriyorlar. O saatte tankerlerin etrafında hafif silahlı birkaç kişi var sadece.

Saat 02:20 : İki Amerikan uçağı bölgeden çektikleri resimleri Alman birliklerine gönderiyor. Yalnızca bir tek kişiden alınan bilgiye göre bu arada tankerlerin etrafında toplanan 100’den fazla kişinin taliban militanları olduğu iddia ediliyor. Almanların iddiasına göre bu kalabalık Taliban’ın tankerleri kurtarabilmek için köyden zorla getirdikleri insanlar. Kunduz emniyetine göre ise tankerlerden benzin çekmek isteyen siviller. Her iki durumda da onlarca sivil.

Saat 02:30 : Alman komutan Kunduz komuta merkezine hava saldırısı emri veriyor.

Saat 02:32 : Bir Amerikan savaş uçağı bu noktayı bombalıyor. Bölgede çok büyük bir patlama meydana geliyor.

Saat 08:30 : Alman Ordusu internet sayfasında bir açıklama yapıyor: ‘Kunduz’da isyancılara karşı büyük başarı’. Alman Savunma bakanlığına göre hiçbir sivil kayıp yok.

Saat 12:30 : Alman askerleri bölgeye gidip incelemelerini başlatıyor, ancak hiçbir cesede rastlamıyorlar.

Bu haberlerden sonra Alman savunma bakanı Jung Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden çok sert tepkiler almasına rağmen operasyonun gerekli olduğunu, askeri bakımdan hiçbir sorunun olmadığını açıkladı. Seçimlerden sonra yeni hükümetin Çalışma bakanı olan Franz Josef Jung yapılan araştırma ve soruşturmalarla ortaya çıkan gerçekler karşısında baskılar artınca, Merkel’in de isteğiyle, bakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı. Ve savunma bakanı olarak sorumluların hiyerarşik yapısının en üst noktasında olmasına rağmen olay hakkında kendisine yeterince bilgi verilmediğini iddia etti.

Yeni koalisyon hükümetinin genç Savunma bakanı Karl-Theodor zu Gutenberg, katliam skandalının hedef tahtasından kendisini ve başbakan Merkel’i uzaklaştırabilmek için bir taraftan yapılan operasyonun gerekli olduğunu tekrar etti, Afganistan’da savaş halinden bahsetti, diğer taraftan eski savunma bakanı Jung’dan önce Genel Kurmay başkanı Wolfgang Schneiderhahn ve Savunma Bakanlığı müsteşarı Peter Wichert’ın istifa etmelerini sağladı. Ancak bu iki istifa yeterli görülmeyince eski savunma bakanı, yeni çalışma bakanı Jung hükümetten uzaklaştırıldı.

Şimdi gelinen noktada muhalefet, Kunduz skandalının en ince ayrıntısına kadar araştırılıp tüm bilgilerin ortaya çıkarılması için bir meclis soruşturma komisyonu oluşturmasını istedi ve soruşturma komisyonunun kurulması kesinleşti. Bu durumda yeni Savunma bakanı da önceki ve sonraki açıklamalarındaki çelişkilerden dolayı komisyonda hesap verecek. Guttenberg bakan olduğu ilk günlerde operasyonun gerekli olduğunu ifade ederken son bir haftada yaptığı açıklamada topu askerlere attı, önceden hatalı davrandığını, şimdi ise askeri hareketin tamamen hatalı olduğunu söyleyiverdi. Guttenberg de hatasının sebebini askerlerden yeterince bilgi alamamak olarak gösterdi. Bunun üzerine istifa eden Genel Kurmay başkanı Schneiderhahn da olayın ayrıntılı olarak açıklanmasını talep etti.

Bütün bu gelişmeler sonrasında kurban edilen günah keçilerine rağmen iki dönemde de Alman hükümetinin başbakanlığını yapan Angela Merkel sorumlu hedef olmaktan kurtulamadı. Şimdi oluşturulacak Meclis Soruşturma komisyonunda Merkel, hatasını itiraf eden savunma bakanı Guttenberg’le birlikte hesap verecek.

Komisyonda başbakan Merkel’i Hristiyan Demokratlar CDU’nun savunma sözcüsü Ernst-Reinhard Beck savunacak. Muhalefet adına komisyonda hükümeti sıkıştıracak olan kişi ise Sosyal Demokratlar SPD’nin savunma sözcüsü Rainer Arnold. Arnold ZDF televizon kanalının ‘Berlin Direkt’ programına yaptığı açıklamada, Kunduz skandalının hükümete karşı olan güveni önemli ölçüde sarstığını, bölgeye asker gönderme konusunda sağlıklı kararlar verebilmek için gerekli şeffaflığın yeniden oluşturulması için soruşturmanın şart olduğunu belirtti.

Evet Berlin’den 4574 km. uzaktaki Kunduz vilayetinde meydana gelen katliam skandalı Almanya’nın iç politikasını, hükümetin tüm önlemlerine rağmen, planları dışında değiştirmeye ve Alman gündeminde kalmaya devam ediyor.

Bu arada Kunduz katliamında hayatını kaybeden insanların yakınları da Uluslararası Lahey Mahkemesi’ne başvuracaklarını, Almanya’daki avukatları Karim Popal aracılığıyla kamuoyuna duyurdular. Kunduz kurbanlarının yakınları Almanya’dan ekonomik tazminat talep ettiler.

Afganlı kurban yakınları Lahey mahkemesine başvururlarsa, skandalın boyutları Alman hükümetini, Almanya ile savaş suçu sözlerinin birarada zikredilmesiyle sadece ülke içinde değil uluslararası platformda da sıkıştırmaya devam edecek.

Mücahid Yıldız/ Almanya- Dünya Bülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: