Türkiye Afganistan’a Muharip Asker Göndermeyecek


ABD’nin taleplerine rağmen Türkiye, Mehmetçik’i Afganistan’daki savaşın içine sokmamakta kararlı.

Başbakan Erdoğan, 7 Aralık’taki Beyaz Saray buluşmasında Obama’ya bu işin olmayacağını söyleyecek.

Türkiye’nin ABD’nin Afganistan için ek asker talebine karşılık olarak, bu ülkeye muharip güç göndermeme yönündeki kararlılığını sürdürdüğü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretindeki görüşmelerin de bu kararı değiştirmeyeceği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Atatürk döneminden beri Afganistan ile derin kültürel ve tarihi ilişkileri bulunan Türkiye, bu ülkedeki unsurlarla herhangi bir çatışma ortamına girmek ya da karşı karşıya gelmek istemiyor. Bu nedenle, son MGK toplantısında da alınan karar çerçevesinde, Türkiye’nin Afganistan’a muharip güç göndermemeye ilişkin kararlılığının sürdüğü belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, bu kararın 7 Aralık’ta Başbakan Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmeler sonrasında da değişmeyeceğini ifade ediyor. Aynı kaynaklar, Türkiye’nin halen Afganistan’da bulunan 1750 askerine ek olarak, eğitim amaçlı asker sayısını artırabileceğini, eğitim ve sivil alanlarda daha çok katkıda bulunabileceğini kaydediyor.

MGK kırmızı çizgileri çizmişti

Milli Güvenlik Kurulu’nun ekim ayındaki son toplantısının ardından yayımlanan bildiride de, kırmızı çizgiler çizilmişti.  Bildiride şunlara yer verilmişti: “Gerçekleştirilen toplantıda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kabil Bölge Komutanlığı görevini Kasım 2009’da ikinci defa alacağı, yine önceki görevlerde olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadele, uyuşturucuyla mücadele, mayın temizleme görevlerinde kullanılmayacağı teyit edilmiştir.”

Dışişleri: Askeri yöntem yetmez

Bu arada Dışişleri Bakanlığı da, “Afganistan’daki sorunların salt askeri yöntemlerle çözülemeyeceği, üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve vurgulaya geldiğimiz bir husus olup bugün uluslararası toplumun bütün üyeleri tarafından da kabul edilmektedir” açıklaması yaptı.

Tehlikeli bölgelere isteniyor

ABD, Türkiye’den talep ettiği Türk askerlerinin özellikle Taliban’ın güçlü olduğu Kabil’in güneyinde görevlendirilmesini istiyor. Bu bölge, ABD ve diğer NATO askerlerinin en fazla asker kaybettiği Pakistan sınırını kapsayan oldukça geniş bir alan. Bilindiği gibi Pakistan da, Afanistan sınırındaki Swat Vadisi’nde operasyonlar düzenliyor. Pakistan bugüne kadar bu bölgenin tam kontrolünü eline geçirmiş durumda değil. Türkiye’nin şu anda Afganistan’da 1750 askeri bulunuyor. Mehmetçik, bugüne kadar Afganistan’da operasyonlara katılmadı ve böylece Türk askeri, Afganistan’da yaptığı yardımlarla halkın gözbebeği haline geldi. Bu arada, NATO’ya bağlı diğer ülke askerlerinin de dış görevlerde “güvenlik gerekçesiyle Türk bayrağı kullandığı” ortaya çıktı. Buna tepki gelmesinin ardından bu uygulamaya son verildi.

YeniÇağ Gazetesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: