Asker, Afganistan’da neyin uğruna ölecek?


Üzerindeki tartışmalar halen devam eden meşhur ’11 Eylül’ saldırısının ardından, ’teröre karşı’ savaşmak bahanesiyle binlerce kilometre öteden gelerek Afganistan’a yerleşen Sam Amca, arkasındaki uluslararası kamuoyu desteğine rağmen, direnişe devam eden ’bir avuç’ vatansever karşısında neye uğradığını şaşırdı.
’Özgürlük’ ve ’demokrasi’ götürme adına ülkelerini işgal eden Amerika’nın yıllardır aleyhlerinde sürdürdüğü kara propagandalara rağmen her geçen gün daha da güçlenen direnişçiler, 34 vilayetten 11’inde yeniden söz sahibi olmayı başardı.
Nobel Barış Ödülü sahibi olan ABD Başkanı Barack Obama, peş peşe gelen asker tabutlarını törenlerle karşılarken,  “Artık daha fazla evlatlarımız ölmesin, analar ağlamasın”  demek yerine, aynen şu ifadeleri kullandı:
– “Başkomutanınız olarak, Afganistan’a 30 bin takviye Amerikan askerinin gönderilmesinin hayati ulusal çıkarlarımıza uygun olduğuna karar verdim. Dostlarımız ve müttefiklerimizden de daha fazla destek bekliyoruz.”
’Çin-Rusya-Hindistan’ üçgenindeki çok önemli bir stratejik noktada konuşlanan ABD askerleri, ’kendi ülkelerinin çıkarlarını’ korumak için Afganistan’da.
Peki ya Türk askerleri?

* * *

Afganistan’da, resmi rakamlara göre bir yıl içerisinde ölen asker sayısının ’300’ü aşması’ üzerine paniğe kapılan Sam Amca, yüzsüz bir ’Ağustos böceği’ gibi yine ’stratejik ortağının’ kapısına dayandı.
Amerika, Afganistan’da halen ’1.750 civarında’ askeri bulunan Türkiye’den ’muharip’ birlik koparabilmek için adeta seferber oldu.
Obama’nın ’yeni Afganistan stratejisini’ değerlendiren ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, aynen şöyle buyurdu:
– “Görev tanımı konusunda herkesten esneklik bekliyoruz. Türk birliklerinin misyonunu geliştirmek istiyoruz. Türkiye’den daha fazla asker katkısı bekliyoruz. Halihazırda üst düzey seviyede Türk yetkililerle görüşülmekte olan konu, Erdoğan’ın ABD ziyaretinde de gündeme gelecek.”
Ve ekledi:
–  “Türkiye, Afganistan’ın inşasında oynadığı rolü, mali yardımı ve desteğini biraz daha artırmalıdır.”
Bu sözlerin mealen daha açık anlamı şu:
– “Conilerin yerine Mehmetçik ölsün.”

* * *
Sam Amca, bir zamanlar Irak’ta başaramadığı ’kardeşi kardeşe vurdurma’ planını, bu kez Afganistan’da devreye sokmak istiyor.
Afganistan’a ’muharip’asker gönderilmesine karşı olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, şöyle diyordu:
–  “Biz ’Kuvvetlerimizi çatışan tarafların ayrılmasında, terörle mücadelede, uyuşturucuyla mücadelede, mayın temizlemede kullanamazsınız’diyoruz.”
Milli Güvenlik Kurulu da, son toplantısında hükümete ’muharip güç göndermeme’yönünde tavsiyede bulunuyordu.
Ancak, işaretler öyle gösteriyor ki, önümüzdeki günlerde Washington’a gidecek olan BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan, stratejik ortağı tarafından ’deliğe süpürme’tehdidi ile önüne konulacak olan plana  “Evet”  demek zorunda kalacak.
Yani, AKP’nin ’iktidarını sürdürmesinin’ faturası Mehmetçik’e kesilecek.
Peki, ’kendi çocuklarını’askerlikten kaçıranların, fakir fukaranın evlatlarını, ’bir başka ülkenin’ paşa çıkarları uğruna ateşe atmaya hakları var mı?
Peş peşe gelmeye başlayacak olan cenazeleri, kamuoyuna nasıl izah edecekler?
Ülkelerini savunan direnişçiler tarafından öldürülen askerlere ne isim verecekler?

İsrafil K.KUMBASAR / yenicaggazetesi

israfilkumbasar@yenicaggazetesi.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: