Türk askeri Afganistan’a mı gidecek?


ABD Büyükelçisi, ülkesinin Türkiye’den Afganistan için asker talep ettiğini doğruladı. Ancak talep edilen asker sayısı ile ilgili bilgi verilmedi. Türkiye’den esneklik beklediğini belirten ABD, Afganistan’a giden her askerin aslında “muharip güç” sayılacağını belirtti.

Yeni Afganistan stratejisini açıklayan ABD, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu NATO üyesi ülkelerden Afganistan için daha çok asker ve rol istedi. ABD ayrıca görev konumu konusunda Türkiye’den esneklik de bekliyor. Türk askeri ise Afganistan’da çatışmaya girmeyecek.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD Başkanı Barack Obama’nın son Afganistan stratejisi çerçevesinde diğer müttefik ülkelerin yanı sıra Türkiye’den de ek katkı beklediklerini ve buna asker göndermenin dahil olduğunu açıkladı.

Jeffrey, ikametgahında bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Obama’nın dün açıkladığı yeni Afganistan stratejisini özetleyerek, bu çerçevede bütün müttefik ülkelerden daha fazla katkı beklediklerini kaydetti.

Bu katkının ekonomik, sivil ve askeri alanlarda olabileceğini belirten Jeffrey, Türkiye’den de Afganistan’a daha fazla asker gönderilmesini istediklerini belirtti.

Jeffrey, bu konunun halihazırda üst düzey seviyede Türk yetkilileriyle görüşülmekte olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında konunun gündemde yer alacağını bildirdi.

Büyükelçi Jeffrey, görev tanımı konusunda da Türkiye’den esneklik beklediklerini söyleyerek, Afganistan’a giden her askerin aslında muharip güç sayılacağını belirtti.

ABD bu yıl 300. askerini kaybetti

Bu arada, Afganistan’da dün bir Amerikan askerinin hayatını kaybetmesiyle ABD’nin bu yıl bu ülkede kaybettiği asker sayısı 300’e ulaştı. Afganistan’da yıl içinde ölen yabancı asker sayısının ise 300’ü Amerikalı olmak üzere toplam 486 olduğu kaydedildi.

ABD Başkanı Barack Obama, açıkladığı yeni Afganistan stratejisi kapsamında bu ülkeye 30 bin takviye Amerikan askeri yollayacağını, NATO ülkelerinin de katkıda bulunacağından “emin olduğunu” söylemişti. Çekilme işlemi ise 2011 Temmuz’dan itibaren başlayacak.

Ajanslar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: