Amerika’nın Taliban açılımı


ABD, Afganistan politikasında radikal değişikliğe gitti. Yıllardır mücadele ettiği Taliba birliklerine silah bıraktırmak için yeni bir açılım başlattı. Örgüte iş ve maaş vaadinde bulundu.

Obama yönetiminin sırtındaki en ağır yük olan Afganistan’da ABD, Taliban birliklerine silah bıraktırmak için yeni bir açılım başlattı. ‘Celalabad planı’ olarak başlatılan süreçte önce aşiret liderleri “maddi destek” yoluyla ikna edilecek. Ardından genç Taliban askerlerine ev, iş ve yurtdışına çıkış imkanları sağlanacak. Nihai hedef ise Afgan aşiret sistemini zayıflatmak.

Başlangıçta Sovyetler’e karşı savaşması için bizzat ABD tarafından kurulan Taliban ordusu şimdi Washington yönetiminin sırtındaki en ağır yük haline gelince Barack Obama örgüte silah bıraktırmak için yeni bir açılım başlattı. Kararlar Celalabad vilayetinde verildiği için ‘Celalabad planı’ olarak anılan açılım sürecinde birinci hedef Taliban ordusuna liderlik eden yerel aşiret liderlerini maddi destek yoluyla ikna etmek. İkinci hedef liderlerin emrindeki genç savaşçılara daha önce hiç sahip olmadıkları iş ve yaşam imkanları sağlayarak silahlı mücadeleden uzaklaştırmak. Plan geçtiğimiz hafta Celalabad valisininin Taliban liderleriyle masaya oturduğu toplantıda duyuruldu.

PLAN IRAK’TA BAŞARIYA ULAŞTI

ABD yönetiminde tartışma yaratan açılımın içeriği ile ilgili tam bir mutabakata varılmamış olsa da çoğunluk “iş ver, silah bıraksın” planını destekliyor. Daha önce Irak’taki Sünni direniş grupları için uygulanan ve önemli ölçüde başarılı olduğu iddia edilen “uyanış” adlı diğer yöntem ise aşiret liderlerini parasal yönden destekleyerek kendi askelerini ikna etmelerini sağlamak şeklinde. Afganistan’da, sistematik olmayan bir şekilde bugüne kadar 9000 Taliban askerine bu şekilde silah bıraktırıldığı bilgisi de ABD istihbarat kaynaklarında yer alıyor.

GENÇ TALİBAN YURTDIŞINA ÇIKACAK

Taliban açılımında ilk hedef grup, Taliban’ın çekirdeğini oluşturan ve daha önce Sovyet’lere karşı savaşmış Peştunlar. Agfanistan’daki etnik gruplardan birini temsil eden Peştunlara ABD ordusu ve Afgan hükümeti koordineli bir şekilde maddi destek sağlayacak. Liderlerine para verilirken genç savaçlılara ise ev, iş, hatta yurtdışında yaşama imkanı dahi sağlanacak. Hükümetle anlaşarak silah bırakan Abdulrahimzadi aşireti lideri Fazıl Rahim, planın başarılı olacağını söylerken “savaşan genç insanların işe ihtiyacı var. Eğer uğrunda mücadele verilecek başka bir şeyleri daha olursa hemen bugün silah bırakırlar” ifadesini kullanıyor. ABD Kongresi tarafından kısa bir süre önce kabul edilen, CERP olarak adlandırılan yasaya göre ise, oluşturulacak bir fonla Afganistan’da “gelişim projeleri” için ABD’li yetkililere para ödenecek. Ancak ABD medyasına göre bu yasa iyi okunduğunda, buradan gelecek paranın Celalabad planı için kaynak olarak kullanılacağı anlaşılıyor.

Tarihi köşkte Taliban’la masaya oturdular

ABD, söz konusu açılımda ilk adımı geçtiğimiz hafta Celalabad’da, Vali Gul Aga Şirzai aracılığıyla, tarihi bir köşkte Taliban liderleriyle düzenlenen toplantıda attı. 2008’de, başkan seçilmeden önce Barack Obama’nın Afganistan ziyaretinde, onunla sıcak temaslarda bulunan Aga Şirzai liderlere açılımın ilk mesajını verdi: “Evet beyler, bugünden itibaren Taliban askerleri ve komutanlarıyla ikna çalışmalarına başlamanızı istiyorum. Artık Taliban’la oturup konuşma zamanı.” ABD’li bir yetkililinin de hazır bulunduğu ve kayıtlara “Celalabad buluşması”olarak geçen toplan- tıda, maddi destek verilerek silah bıraktırılan gruplar içerisinden anti-Taliban birlikleri oluşturmak planı da yer alıyor.

Yenişafak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: