Hazar Denizi´nin statüsü yeniden masada


Türkmenistan´ın başkenti Aşkabat, Hazar Denizi´nin hukuki statüsüyle ilgili düzenlenecek toplantı için Hazar´a kıyısı olan ülkeleri ağırlayacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov başkanlığında yapılan bakanlar kurulu toplantısında Hazar Denizi´nin statüsü gündeme geldi.

Bakanlar kurulunda Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, 5-6 Kasımda Aşkabat´ta düzenlenecek Hazar´ın hukuki statüsüyle ilgili toplantıya denize kıyısı olan beş ülkenin dışişleri bakan yardımcılarının katılacağını söyledi.

Toplantıya hazırlık konusunda bilgi veren Bakan Meredov, Rusya, İran, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan´ın dışişleri bakan yardımcılarından oluşan özel çalışma grubunun, Hazar Denizi´nin hukuki statüsüyle ilgili konvansiyonun hazırlanması konusunda fikir teatisinde bulunacaklarını belirtti.

Hazar Denizi´nin hukuki statüsüyle ilgili denize kıyısı olan tüm ülkelerin mutabık kaldığı çözümün bulunmasının son derece önemli olduğunu açıklayan Türkmen lider Berdimuhamedov, Türkmenistan´ın konvansiyonun hazırlanması için çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

Hazar Denizi´nin hukuki statüsüyle ilgili, yıllardır yapılan görüşme, toplantı ve zirvelere rağmen bir türlü ilgili ülkelerin tamamının kabul edeceği bir çözüm bulunamadı.
Hazar´la ilgili liderler zirvesinin ilki 2002 yılında Aşkabat´ta yapılmıştı. Bundan sonraki zirve Ekim 2007´de Tahran´da düzenlenmişti. Gelecek zirvenin Azerbaycan´ın başkenti Bakü´de yapılması planlanıyor.

Türkmenistan ile Azerbaycan arasında denizin doğal kaynaklarının paylaşımı konusundaki anlaşmazlık devam ediyor. Geçen aylarda Türkmenistan, Hazar Denizi´ndeki petrol yataklarının paylaşımı konusunda Azerbaycan´ın tutumunu sert bir dille eleştirmişti.
Hazar Denizi´nin zengin enerji potansiyeli yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Türkmenistan kıyısında 12 milyar ton petrol ve 6 trilyon metre küp doğal gaz rezervinin bulunduğunu tahmin ediliyor.

Ajanslar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: