Özbekistan Seçimlerinin Favorisi Liberal Demokrat Parti


Haber: Özbekistan Seçimlerinin Favorisi Liberal Demokrat PartiÖzbekistan’da 27 Aralık’ta yapılacak Parlemento seçimlerine az bir süre kalırken ülkedeki seçin heyecanı günden güne artıyor. Seçime hummalı bir şekilde hazırlanan ve seçimin favori ekibi gösterilen Liberal Demokratik Partisi(LDP) seçimden en güçlü taraf olarak çıkmayı hedefliyor.

Seçime iki aydan az bir süre kalırken yerli ve yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelen ikinci parti LDP oldu. Partinin bugün yapılan 5. Kurultayı sonrasında kameraların karşısına geçen LDP Başkanı Muhamedyusup Teşaboyev, 27 Aralık seçiminden en güçlü taraf olarak çıkacaklarını söyledi.

2003’te siyasi hayatına başlayan partilerinin şu anda 40 milletvekiliyle Yasama Meclisi’nde en fazla koltuğa sahip parti olduğunu hatırlatan Teşaboyev, ülke genelinde ise 160 bin üyesiyle en güçlü bir siyasi oluşum olduklarını kaydetti.

HEDEF: GÜÇLÜ DEVLET GÜÇLÜ TOPLUM

Özbekistan Seçimlerinin Favorisi Liberal Demokrat Parti27 Aralık seçiminde hedeflerinin “Güçlü devlet güçlü toplum” olduğunu dile getiren Teşaboyev, parti olarak orta ölçekli yatırımların geliştirilmesi, özel sektörün geliştirilmesi ve ülkede siyasi partilerin rolünün geliştirilmesi konularına öncelik vereceklerini belirtti.

Bir diğer hedeflerinin ise “demokratik devlet, sivil toplum ve basın özgürlüğü olduğunu” dile getiren Teşaboyev, “Parti olarak bu sürecin takipçisi ve destekçisi olacağız.” dedi.

Partinin bugün yapılan 5 kurultayına ülke genelinde 300 dolayında delege katıldı. Partinin şu anda yasama meclisinde 40 milletvekili bulunuyor. Parti 27 Aralık seçiminde 135 sandalye için bin 400 dolayında aday adayı gösterdi. Adayların yüzde 35 ‘e yankının bayanlar olduğu bildirildi.

Özbekistan’da daha önce 120 olan Yasama Meclisi’ndeki milletvekilli sayısı 2008’de yapılan değişiklikle 150’ye çıkartılmıştı. Bunlardan 135 sandalye dört siyasi partiye ayrılırken 15 sandalye ise Özbekistan Yeşiller Hareketi’ne (ÖYH) verildi.

Seçmenler 27 Aralık seçiminde 135 seçim bölgesinde 8 bin 500 dolayında sandıkta oy kullanacak. Seçimde oy verme işlemi yerel saatle 06:00’da (TSİ:04:0) başlayacak ve 20:00’de sone erecek. Seçimlerde 18 yaşını dolduran her Özbekistan vatandaşı oy kullanabilecek.

CİHAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: