Gorbaçov’dan ABD’ye: Afganistan’dan çık


SSCB’nin eski lideri Obama’ya, deneyimlerinden ders alması tavsiyesinde bulundu.

Sovyetler Birliği eski lideri Mikail Gorbaçov, Amerika’nın Afganistan’a daha fazla asker göndermek yerine çekilme stratejisini belirlemesi gerektiğini söyledi.

CNN televizyonunda konuşan Gorbaçov, kendi hükümetinin de Afganistan’dan çekilme konusunda çok düşündüğünü, daha fazla asker göndermeyi de tartıştığını belirterek, kendi deneyimlerinin dikkate alınmasını istedi.

Afganistan halkının çektiği acının sona ermesi için ABD yönetiminin “diyaloğa odaklanması” gerektiğini ifade eden eski Sovyet lideri, kendi hükümetinin Afganistan’ın ulusal birliğine dikkat çekmeye öncelik verme kararı aldığını söyledi. Gorbaçov, çekilme döneminde ABD, İran, Pakistan ve Hindistan ile görüş alışverişi yaptıklarını da kaydetti.

Afganistan’ı on yıl işgal eden Sovyet birlikleri, Gorbaçov’un iktidarı sırasında çekilmişti.

Casey: Afganistan’a daha fazla ABD askeri gerek

Öte yandan, Amerika Kara Kuvvetleri Komutanı, Taliban’ın kazanımlarını önlemek ve yerel güvenlik kuvvetlerini eğitmek amacıyla Afganistan’a ek Amerikan askeri gönderilmesi gerektiğine inandığını açıkladı.

NBC televizyonuna konuşan Orgeneral George Casey, ne kadar asker gerektiği konusunda açıklama yapmadı.

Afganistan’daki Amerikan ve NATO kuvvetleri komutanı Orgeneral Stanley McChrystal, hedefe ulaşmak için 40 bin ek asker gerektiğini savunuyor. Başkan Barack Obama ise, haftalardır ek asker gönderip göndermeme konusunda karar vermeye çalışıyor.

İngiltere Genelkurmay Başkanı, BBC’ye verdiği demeçte Washington’un kararını geciktirmesinin, Londra’da rahatsızlığa yol açtığını bildirdi. Mareşal Jock Stirrup, Afgan kuvvetlerinin güvenliği sağlama görevini 2014 yılına kadar devralabileceğine inanmadığını da belirtti.

Ajanslar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: