NATO, ‘Kunduz katliamı’nda Almanları suçladı


Afganistan’da 150’ye yakın sivilin ölmesine Alman komutanın neden olduğu kesinleşti.

NATO’nun Kunduz katliamında Alman komutanı suçlayan raporu Alman Meclisi’ne verildi ve basına da açıklandı. Raporda, Alman komutanın, kuralları çiğneyerek, katliama yol açtığı  belirtiliyor.

Alman Federal Meclisi temsilcileri Afganistan’da Almanların emriyle iki benzin tankerinin bombalanması sonucu 150’ye yakın sivilin ölmesine neden olan saldırı raporunu inceledi.

Alman resmi kanalı ARD’nin verdiği bilgilere göre, NATO raporunda Alman komutan Albay Georg Klein’in Kunduz yakınlarında tankerlere yapılan bombardıman emrini, kuralları çiğneyerek verdiği belirtiliyor. NATO raporu Albay’ın hatalı davranışını üç noktada değerlendiriyor. Birincisi; NATO pilotları bombardıman yapmadan alçak uçuşlar yaparak iki tankeri bölgeden uzaklaştırmayı deneyebilirdi. İkincisi; Düşmanla sıcak temas, yani herhangi bir çatışma olmadığı halde bombardıman emri verildi. Üçüncü noktada ise Alman komutanın benzin dolu tankerleri kaçıran iki Taliban militanının kendi birliklerine yaklaşarak bir saldırı yapmalarından korktuğu için bu kararı verdiği belirtiliyor.

Alman Federal hükümeti şimdiye kadar bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. Sosyal Demokrat Parti SPD, yeni Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU’lu)’in bu konudaki görüşlerini bildirmesini istedi. Sadece Ordu’nun bu konuda açıklama yapmasını SPD yeterli bulmuyor.

Mücahid Yıldız – Almanya

Dünya Bülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: