Kabil’de ‘Mevlana’ üniversitesi


Türkiye, Gazi Üniversitesinin öncülüğünde Afganistan’ın başkenti Kabil’de ”Mevlana Celalettin” isimli bir üniversite kurmayı planlıyor.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin isteği üzerine bu ülkede kurulması düşünülen eğitim fakültesinin, Afganistan’ın kuzeyi (Güney Türkistan) Belh şehri doğumlu Mevlana Celaleddin’in isminin verileceği bir üniversite olması kararı benimsendi.

Afganistan’ın eğitim alanındaki ihtiyacı nedeniyle Karzai’nin bu yönde istekte bulunduğunu ifade eden Ayhan, Afganistan’ın, ”ülkede halen 160 bin öğretmenin okullarda görev yaptığı, bunların yüzde 45’inin öğretmenlik sertifikası dahi bulunmayan genellikle lise mezunu gençlerden oluştuğu, 70 bin öğretmen açığı bulunduğu, bu açığın 2010 yılında 100 bine çıkacağının hesaplandığı, öğretmenlerin Kabil’de eğitim veren 6 bin öğrenci kapasiteli bir eğitim fakültesinde yetiştirildikleri ancak bunun ihtiyacı karşılamaktan çok uzak olduğu” yönünde bilgi ilettiğini anlattı.

-”MİLLETLERARASI ANLAŞMA GEREKİYOR”-

Parçalanmis KentKendilerinden, Gazi Üniversitesinin himayesinde ODTÜ ile Ankara ve Hacettepe üniversitelerinin desteğiyle bir eğitim fakültesi kurulması için çalışma başlatılmasının istendiğini ifade eden Ayhan, ancak Gazi Üniversitesinin tüzel bir kişilik olarak başka bir ülkede fakülte açmasının hukuki açıdan mümkün olmadığını belirtti. Bu durumu Dışişleri Bakanlığına ilettiklerini bildiren Ayhan, bunun için milletlerarası bir anlaşma gerektiğini vurguladı.

Bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığını ve Gazi Üniversitesinin öncülüğünde kurulması düşünülen yükseköğretim birimlerinin milletlerarası hukuk açısından hukuki bir temele oturtulmasına çalışıldığını anlatan Ayhan, şöyle devam etti:

”Bizim teklifimiz doğrultusunda YÖK Başkanlığı Afganistan’da Mevlana Celalettin Üniversitesi kurulmasına dair milletlerarası andlaşma taslağı hazırladı. Birlikte konuşarak hazırladık bunu. Bu taslak, Dışişleri Bakanlığının da onayından geçtikten sonra imzaya hazır bir şekilde duruyor. Şu anda henüz o milletlerarası andlaşma imzalanmadı.”

Afganistan’da sadece bir fakülte değil, üniversite kurulması gerekliliğini vurguladıklarını dile getiren Ayhan, anlaşmanın imzalanması halinde üniversitenin yine Gazi Üniversitesinin öncülüğünde kurulacağını kaydetti. Ayhan ”O üniversiteyi Türkiye ile Afganistan kuracak ama bizim himayemizde, bizim liderliğimizde olacak. Pilot biz olacağız her şeyini biz yapacağız” dedi.

Reklamlar

Bir Yanıt

 1. Vallah hayirli bir girisim, ama ne zaman gerceklesir onu hep beraber gorucegiz insallah. Konu bu kadar ust seviyede tartisildigina gore kisa zamanda gerceklesmesi gerek.

  Ama ben dikkatinizi baska bir yone sevk etmek istiyorum. Degerli Turk Buyugumuz Hazreti A.S. Nevayi’nin adina neden bu memlekette hic bir sey yapilmiyor!? Bu kadar Turk Diline hizmet etmis bir buyuk bilgin’in adina ne turkiyede ne de burda bir sey yapilmiyor. Hatta Turkiyede pek bilinmiyor dahi halbu ki Kasgarli Mahmud’dan sonra Turk Dili ve Edebiyati icin en fazla hizmet ve kalkindiran 2. Bilgin ve Devlet adamidir. Lutfen kaynaklara muracaat edin. Ben edebiyatci degilim ama tarih ve mozaik dil bilgim yeterlidir bu soylemek icin.
  Umarim bu yazim birilerinin dikkatini ceker de bu konuda en azindan yorum yapan bulunur.
  Ilginize tesekkurler,

  Saygilarimla,
  Murat HAMIDI
  KABIL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: