Batı: Bir sahtekarın zaferi


Karzai’nin ikinci tura gerek kalmadan yeniden cumhurbaşkanı ilan edilmesini yorumlayan İngiliz gazeteleri, birçok ülkenin Karzai’yi sahtekar olarak gördüğünü ve Afganlıların bedel ödeyeceğini yazdı.

İngiltere gazetelerinde bugün, Afganistan’da Abdullah Abdullah’ın çekilme kararı sonrası Karzai’nin ikinci tura gerek kalmadan yeniden cumhurbaşkanı ilan edilmesiyle ilgili haber ve yorumlar öne çıktı.

The Independent gazetesi, manşetinde bu karar için “Sahtekar, yozlaşmış ve saygınlığını yitirmiş bir yönetimin zaferi” dedi.

Patrick Cockburn imzasını taşıyan haberde, “Afganistan seçimleri, bu seçimler uğruna çaba harcayan herkes için bir felakate dönüştü. İçerideki ve dışarıdaki müttefikleri, ilk turdaki başarısını açık hilelere borçlu olduğunu bilmelerine rağmen, Hamid Karzai, beş yıllığına daha Afganistan’ın seçilmiş lideri ilan edildi. Seçim, Karzai hükümetinin meşruiyetini artıracağına daha da azalttı” diye yazdı.

‘Afganistan’a asker göndermek boşuna olacak’

Yazıda, bu kararın Amerikan yönetimi için de iyi sonuçlar doğurmayacağı savunularak, Başkan Obama’nın dünyanın en yozlaşmış yönetimlerinden birini desteklemek için Afganistan’a takviye asker göndermek zorunda kalacağı belirtildi.

Patrick Cockburn yazısına şöyle devam ediyor: “ABD ve müttefikleri, Karzai ve rakibi Abdullah’ı ulusal birlik hükümetine zorlayabilir. Bu, kağıt üzerinde iyi görünebilir ya da en azından Karzai’nin ülkeyi tek başına yönetmesinden iyidir. Fakat zoraki birlik, birbirlerini sevmeyen iki liderin arasındaki ayrışmayı kurumsallaştıracak. Bu birlikteliğin daha çok, dışarıya karşı propaganda açısından bir önemi olacak.”

‘Bedeli Afganistan ödeyecek’

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı Peter Galbraith de, Guardian’daki yazısında Karzai’yi birçok Afgan’ın gayri-meşru, Afganistan’a asker gönderen birçok ülkenin de sahtekar bir lider olarak gördüğünü belirterek, Afgan halkının ağır bir bedel ödeyeceğini savundu:

“Karzai, halihazırda Batı için meşru bir ortak değil. Bunun yakın bir zamanda değişme olasılığı da yok. Bu koşullarda Afganistan’a daha fazla asker göndermek çok değerli askeri kaynakların heba edilmesi anlamına gelecek. Karzai, ülkesine ve uluslararası askeri operasyonlara vereceği zararı düşünmeden, ne pahasına olursa olsun bu seçimi kazanmaya kararlıydı. Amacına ulaştı da. Şimdi bunun ağır bedelini, Afganistan ve yabancı dostları ödeyecek.”

TimeTurk ve BBC

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: