Avusturalya Afganistan’dan çekiliyor!


Avustralya, Afganistan bataklığından çekileceğini açıkladı…

Avustralya Savunma Bakanı John Faulkner, ABD ve NATO’nun takviye kuvvet gönderilmesini talebine karşın ülkesinin Afganistan’daki askerlerini mümkün olan en kısa sürede çekmeyi istediğini bildirdi.

Savunma Bakanı Faulkner, Avustralya’nın ABC radyosuna yaptığı açıklamada, “Avustralya Savunma Kuvvetleri’nden bu göreve ve bu önemli sorumluluğa en kısa sürede son vermemizi güvence etme biçimi konusundaki görüşlerini sordum” dedi.

Faulkner, bu kararın, güçlenen Taliban militanları ile savaşmak için asker sayısının büyük ölçüde artırılmasını isteyen Afganistan’daki Amerikan ve NATO kuvvetlerinin komutanı Amerikalı General Stanley McChrystal’in çabalarına darbe vuracağını da kabul etti.

Bu konuyu Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus Houston ile ele aldığını ve bunun kendisi için çok mühim bir konu olduğunu söyleyen Faulkner, bu konuda ileride atacakları adımları özel olarak anlatmayacağını, ancak, bu kararın, General McChrystal’in raporunun ardından NATO ve Afganistan’daki uluslararası kuvvet ISAF’taki ortaklarının önem verdiği yaklaşıma bir etkisi olacağını da kabul ettiğini belirtti.

Afganistan’da 1500 civarında askeri bulunan Avustralya’nın henüz askerlerini çekmek için belirlediği bir tarih bulunmuyor.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: