Los Angeles Times: ‘Türkiye sürüden ayrılan ülke oldu’


Beyaz Saray’ın sözcüsü konumundaki Los Angeles Times Doğu’ya yöneldiğini ileri sürdüğü Türkiye’yi ’başıboş’ ülke diye tanımladı.

Son günlerde yabancı basında Türkiye’nin yönü konusunda çıkan yorum yazılarına dün Los Angeles Times gazetesi ve AP ajansı da katıldı. Los Angeles Times’ın başyazısında Türkiye için “sürüden ayrılan başıboş ülke” (Rogue state) tabiri kullanıldı. İşte yazıdan satırbaşları:

Batı dünyası İran’ın nükleer programını engellemek için yeni ambargolardan söz ederken tüm çabaları baltalayan “sürüden ayrılan-başıboş” ülke hangisi dersiniz? Batının sadık müttefiki ve NATO üyesi Türkiye…

Türkiye İran ile ticaretini 2011 yılına kadar 7 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarmayaı amaçladığını açıkladı. Bu durum olası BM ambargosunun İran ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin kaybolmasına yol açacak. İran ile model bir demokratrik Müslüman devlet ve doğuyla batı arasında köprü olan Türkiye arasındaki bu yakınlaşma bu ülkenin batıya sırtını dönüp doğudaki İslamcı rejimlerle kucaklaştığı kaygısını körüklüyor.

Kabahat Sarkozy’nin!

Ancak bu konuda suçun bir kısmı da Fransız lider Sarkozy’ye ait. Onun Türkiye karşıtlığı Türkiye’de bir batı karşıtı tutum oluşmasına sebep oldu. Bir başka faktör ise Türkiye’nin yeni farkına vardığı özgüveni. İşte bu özgüven Erdoğan ile Obama arasında Beyaz Saray’da Aralık’ın 7’sinde gerçekleşecek olan görüşmede de kendini gösterecek. Erdoğan’ın bu görüşmede kendine güveni yüksek olması bekleniyor. Ancak Obama’nın da Erdoğan’a bazı dersler vermesi gerek. Nükleer silaha sahip bir İran Türkiye’nin de çıkarına değil ve Erdoğan’ın “İran’ın nükleer programı tamamen barışçıl” şeklindeki sözleri ya gülünç ve naif bir ifade ya da çok tehlikeli derecede alaycı…

AP: Washington hesap sorabilir

Associated Press ajansı “doğu-batı” tartışmasını İran tartışması üzerinden yaptığı bir analizle abonelerine duyurdu. İşte yazıdan satırbaşları: Batı İran’ı nükleer programından taviz vermeye zorlarken Türkiye her iki tarafa da oynayarak sadakatinin hangi tarafta olduğu konusunda kuşkular yaratıyor. Erdoğan, son açıklamaları yüzünden Washington’da kendisine hesap soran sorularla karşı karşıya kalabilir. Türkiye uzmanı Hugh Pope, Türkiye’nin birçok komşusuyla ilişkileri rayına oturtma girişimleri için, havada top çeviren bir akrobat benzetmesi yaptı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: