ABD işgal ettiği yere önce uyuşturucu ticaretini götürüyor


Son olarak Karzai’inin kardeşi hakkında ortaya atılan iddialar, CIA, uyuşturucu ticareti ve para ilişkisini yeniden sorgulattı.

Geçtiğimiz günlerde, yolsuzluk iddialarının ortasındaki Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai’nin kardeşi Ahmed Veli Karzai’nin, dünyanın en büyük uyuşturucu üretici ülkede bir uyuşturucu taciri olduğu ve ABD işgali başladığından bu yana CIA’dan maaş aldığı ortaya çıktı.

Son iddia, ABD’nin işgal ettiği tüm bölgelerde yaşanan bir tarihi süreci de yeniden gündeme taşıdı: Amerika nereye giderse, CIA tarafından organize edilen ve desteklenen uyuşturucu ticareti de çok geçmeden ortaya çıkıyor.

ABD’nin önde gelen politik internet sitelerinden Counterpunch’ta, Dave Lindorf tarafından kaleme alınan bir yazı, Vietnam’dan Irak ve Afganistan’a uzanan tarihçede, CIA ve uyuşturucu ticareti arasındaki bu sıkı bağlantıyı irdeledi.

Ahmed Veli Karzai ile ilgili son bilginin, ‘net bir tarihsel kalıp’ içinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Vietnam Savaşı sırasında, CIA ve Amerikan Hava kuvvetlerinin Güneydoğu Asya eroin ticaretine ‘boynuna kadar gömüldüğünü’ söyleyen Lindorf, o dönem eroin üretim merkezinin Asya olduğunu, bugün ise CIA’nın yeni lider Afganistan’da yerini aldığını belirtti.

Ronald Reagan yıllarındaki CIA ve Amerika’ya sokulan eroin ve kokainin anlatıldığı belge ve kitapları hatırlatan yazar, bu ticaretle milyonlarca siyah ve yoksul Amerikalı’nın hayatının mahvolduğunu söyledi.

Dave Lindorf, Güney Amerika’da CIA destekli darbeleri, gerillaları ve ülkeye Latin Amerika’dan uyuşturucu taşıyan CIA uçaklarını anlatmayı da ihmal etmedi. Tabii uyuşturucu parasıyla silahlanan Nikaragua’daki gerillalar ve CIA bağlantısını da..

Şimdilerde ise Taliban öncesinde kısıtlı bir haşhaş üretimi olan, Taliban döneminde neredeyse tamamen yok edilen uyuşturucu ticaretinde, Afganistan’ın lider ülke konumuna yükselmesi ve CIA-ABD işgali bağlantısı gündemde..

Her Taliban üyesine 12 asker düşen ülkenin, işgal güçleri, Afgan kuvvetleri, CIa ve yolsuz hükümet işbirliği ile uyuşturucu ticaretinde liderliğe oturması karşısında Lindorf, ABD halkına şu ifadeyle seslendi: Vergileriniz işe yarıyor!

Ajanslar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: