Türkiye Bölge Komutanlığını Üstlenecek


Başbakan Erdoğan, Kasımdan İtibaren Bizler, Kabil’deki Bölge Komutanlığını da Üstleneceğiz.’ Dedi

Ayrıca Türkiye, NATO çok önemli üyesi… Pakistan’a Afganistan’dan sızmalar oluyor ve buradaki terörle mücadeleyi olumsuz etkiliyor. NATO ‘daki kuvvetinizi kullanarak bu sızmaların önlenmesi içini yeni bir öneri getirmek söz konusu olabilir mi?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

”Bu konudaki hassasiyetleri değerli kardeşimle paylaştık ve geleceğe yönelik ne gibi adımlar atabiliriz bunları da konuştuk. Özellikle NATO genel sekreteri ile bunu konuşacağımız gibi, 1 Kasımdan itibaren bizler, Kabil’deki bölge komutanlığını da üstleneceğiz. Türkiye olarak ve yine bu görev vesilesiyle bunu oradaki diğer ortaklarla paylaşma imkanımız olacaktır.

Haber: Türkiye Bölge Komutanlığını Üstlenecek

Tabii Afganistan’dan Pakistan’a böyle bir sızmanın olması bizleri de rahatsız eden bir konudur. Çünkü biz bunun acısını yaşayan bir ülkeyiz. Aynı şekilde Kuzey Irak’tan Türkiye’ye geçişlerin bizi nasıl sıkıntıya düşürüyorsa, nasıl bu noktada bizim için bir sıkıntı oluşturuyorsa aynı şekilde Afganistan’dan Pakistan’a bu tür geçişler bizi üzüntüye ve sıkıntıya sevk etmektedir, bunu müşterek çalışmalarla görüşmelerle hatta ve hatta gerekirse NATO Genel Sekreteri ile bizzat görüşerek bu konuda ne gibi tedbirler alırız, kardeşimle de bunu paylaştık, adımlarını da ona göre atacağız.”

”Türkiye, Afganistan’a daha fazla asker göndermeyi düşünüyor mu? NATO’dan bu konuda bir talep geldi mi?” sorusuna Erdoğan, ”Şu an itibarıyla gönderilen Türk askerlerimizin miktarı 1700-1800 civarında… Daha fazla asker göndermek gibi bir planımız yok. Plan budur, bu istikamette adım atılmıştır. Bundan önce nasıl sağlıklı bir şekilde oradaki komuta devam ettiyse, yine bu dönemde Silahlı Kuvvetlerimiz belirlenen başlıklar altında görevini orada özellikle sürdürecektir” yanıtını verdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: