NATO, Afganistan ve bütçe açığını görüştü


NATO savunma bakanları toplantısında Afganistan’a destek kararı çıktı. Artan harcamalar konusunda üyeler anlaşamadı

SLOVAKYA’NIN başkenti Bratislava’da gerçekleşen NATO Savunma Bakanları toplantısından Afganistan’ın güvenliği ve istikrarını uzun dönemde ülkenin güvenlik güçlerine devredilmesi konusunda fikir birliğine ulaşıldı.

Fakat 28 üye NATO’nun bütçesindeki açığın nasıl kapatılabileceği konusunda bir anlaşmaya varamadı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen dün üye ülkelerin savunma bakanlarıyla yaptığı toplantıdan sonra “Afgan ordusunu ve polisini yetiştirmek gerekmektedir. Doğru koşullar sağlandığında NATO güçleri yerini Afgan kuvvetlerine bırakacak” dedi.

Üye ülkeler arasında ABD’nin henüz tam netlik kazanmayan ama daha fazla asker göndermesinin söz konusu olduğu Afganistan stratejisine destek bölünmüştü.

7 Kasım’da yapılacak Afganistan başkanlık seçimlerinin ikinci turundan çıkacak yönetime bağlı olarak bazı üyelerin savunma bakanları asker arttırmayı düşünebileceklerini belirttiler.

NATO HARCAMALARI

Aynı zamanda, NATO üyelerinin temsilcileri Afganistan’da yapılan harcamalardan dolayı açık veren 2010 bütçesi konusunda anlaşma sağlayamadı. Toplantıdan önce konuşan Rasmussen “Üyeler karar veriyor fakat bizim bunu karşılayacak paramız olmuyor. Bu devam edemez” dedi.

Somali açıklarında ve Balkanlardaki NATO operasyonları da bütçeye oldukça büyük yük olmakta.

İsmini açıklamak istemeyen bir NATO yetkilisi Alman haber ajansı Deutsche Welle’ye verdiği açıklamada açığın 2010 yılı için 500 ve 600 milyon Euro arası beklendiğini belirtti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: