Afganistan’da siyasi çıkmaz sürüyor


Afganistan seçimlerinden doğan siyasi çıkmaz devam ediyor. BM, seçimindeki usulsüzlükten dolayı yeniden oylamaya gidilmesini istedi. Batı, ulusal birlik hükümeti kurmaya çağırdı.

Afganistan’da Birleşmiş Milletler’in tayin ettiği komisyonun cumhurbaşkanlığı seçimindeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili soruşturmasında, sonucun geçersiz olduğu ve yeniden oylamaya gidilmesi gerektiği sonucuna varması, İngiltere basınında geniş yer buluyor.

Guardian gazetesi, bu sonucun, usulsüzlük iddialarının doğru olmadığını savunan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai açısından bozgun olduğunu yazıyor ve dünya liderlerinin kendisini bu raporu kabul etmeye çağırdıklarına dikkat çekiyor. 

Habere göre Washington, Afganistan’daki nüfuzunu son dönemde güçlendirmekte olan Taliban’ın, siyasi bir çıkmazı kullanmasından endişe ediyor.

‘Siyasi çıkmaz’

Daily Telegraph gazetesi ise Hamid Karzai’nin kendisinin liderliği için mücadele edilmesine değeceğini göstermesi gerektiğini savunuyor. 

Gazete, “Afganistan seçimlerinden doğan siyasi çıkmaz, ülkeye ciddi zarar veriyor. Bu durum Batı’nın istikrar sağlama çabalarını da baltalamış durumda. Bu durumda Karzai açısından bir seçenek, rakibi Abdullah Abdullah’ı ulusal birlik hükümeti kurmaya davet etmek olabilir.

“Karzai ilk kez cumhurbaşkanı seçildiğinde, beraber çalışmışlardı. Görüş ayrılıklarını bir kenara bırakmaya ikna edilirlerse, Karzai – Abdullah koalisyonundan yararlanan sadece Afgan halkı olmayacaktır” diye yazmış.

Hillary Clinton açıklama yapacak

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, seçim zaferinin tartışmaya açılmasına Hamid Karzai’nin gün içinde yanıtını vermesi beklediklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler’in desteklediği panel, cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılan oyların üçte birini geçersiz ilan etmişti.

Bu rakamlar, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin başlıca rakibi Abdullah Abdullah’la ikinci tura gitmesi yolundaki baskıyı artırdı.

Seçim kurallarına göre Karzai’nin ikinci tura gitmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler’in Afgan komutasının sözcüsü Alim Sıddık, Bağımsız Seçim Komisyonu’nun harekete geçmesini beklediklerini belirtti.

Bulgular yasal açıdan bağlayıcı olsa da Komisyon, şimdiye dek bu kararı, reddediyordu. Birleşmiş Milletler, Karzai’nin anayasa temelli talimatlara saygı gösterme sözü verdiğini hatırlattı.

Bununla beraber BBC Kabil muhabirine göre Karzai, seçimlerin kendisinden çalındığına inanıyor ve ikinci tur çağrılarına direniyor.

‘Karzai, zaferinin çalındığına inanıyor’

Afganistan yetkilileri BBC’ye, cumhurbaşkanlığı seçimindeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili soruşturmada, ikinci tura gidilmesi gerektiği sonucuna varıldığını söylemişti.

BM’in desteklediği Seçim Şikayet Komisyonu’nun, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin 20 Ağustos’taki seçimde oyların yüzde 50’sini alamadığını tespit ettiği bildirildi.

Komisyonun merakla beklenen raporunda, 210 sandıkta oyların geçersiz kılınmasına hükmettiği ve bu nedenle Karzai’nin oy oranının yüzde 48’e düştüğünü duyurduğu belirtildi.

Seçim Şikayet Komisyonu’nun kararı yasal olarak da bağlayıcı.

Ancak üyelerini Afganistan hükümetinin atadığı Seçim Komisyonu ikinci tura gidilmesi gerektiği görüşüne katılmıyor.

Kabil’deki muhabirimiz Martin Patience, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin, seçim zaferinin kendisinden çalındığına inandığını söylüyor.

Martin Patience’a göre Karzai bu noktada özellikle ABD ve İngltere’yi suçluyor.

Hamid Karzai daha önce ikinci tura gidilmesine yönelik çabaları önleme tehdidinde bulunmuştu.

Batılı liderler ve diplomatlar ise son günlerde, Hamid Karzai’yi, ikinci tur seçime ikna etmeye çalışıyordu.

Amerikan Yönetimi, seçimlerle ilgili tartışma son buluna dek Afganistan’a takviye asker göndermeyeceği uyarısında bulunmuştu.

Daha önce seçimlerin ilk turunda Hamid Karzai’nin oyların yüzde 55’ini, eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah’ın ise yüzde 28’ini aldığı açıklanmıştı.

Seçim Şikayet Komisyonu’nun, yaklaşık 1 milyon 300 bin oyu iptal etmesi sonrası, Abdullah Abdullah’ın oy oranının yüzde 32’ye yükseldiği belirtiliyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai seçimi ilk turda kazandığında ısrarcı olmuş, Avrupa Birliği gözlemcileri ise kullanılan her dört oydan birinin şüpheli olduğunu söylemişlerdi.


Kaynak: BBC

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: