ABD: Taliban ülkenin parçası, hükümte katılabilir!


Taliban’a karşı savaştığını söyleyen ABD’den U dönüşü: Afganistan hükümetinde Taliban da yer alabilir..

Afganistan’da yeni bir strateji arayışında olan Obama yönetimi, 8 yıl önce başlayan savaşın “hedef” söylemini değiştirmeye hazırlanıyor. İşgalin başında Usame bin Ladin ve Taliban’ın yönetimden gitmesini hedeflediğini açıklayan ABD yönetimi, artık Afganistan’ın geleceğinde Taliban’ın da olduğunu kabul etmeye hazırlanıyor.

Beyaz Saray ve Pentagon yetkilileriyle görüşmelerini sürdüren Barack Obama’nın, bu ay sonunda açıklamayı planladığı ek asker sayısı ile birlikte, “Afganistan’ın bir parçası olduğu kabul edilen” Taliban’ın ülkedeki yerini yeniden gözden geçirdiği kaydediliyor. Obama’nın, ‘şiddeti reddeden(!) Taliban unsurlarının” Afganistan’daki merkezi hükümette yer almasına sıcak baktığı iddia ediliyor.

Obama ilk göreve geldiği dönemde de, ‘ılımlı’ Taliban ile görüşülebileceğini söylemişti.

Beyaz Saray, son dönemde Taliban’ın ABD açısından El Kaide kadar büyük tehdit olmadığı yolunda açıklamalar yapmaya başlamıştı.

Taliban’ın işgale karşı diğer ülkelerin hedeflerinde olmadığını vurgulaması, batı basınındaki değerlendirmelerde, El-Kaide ile Taliban’ın yollarını ayırdığı şeklinde yorumlanıyor.

Amerikan hükümeti de, El-Kaide’nin çekirdek kadrosunun 100 kişiyi geçmediği, bunların da Afganistan ile Pakistan arasında gidip geldiklerini ileri sürerken, güvenlik danışmanı James Jones işgalin sona ermesi durumunda Taliban’ın tekrar yönetimi ele geçirmesinin imkansız olduğunu iddia ediyor.

CLİNTON DA DOĞRULADI

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Afganistan’da Taliban hareketinin bazı unsurlarının müstakbel hükümette yer almasını ihtimal dahilinde gördüğünü söyledi.

“ABD’nin belli şartlar altında Taliban unsurlarıyla çalışabileceği” konusundaki görüşleri sorulan Clinton, “konunun bütün ayrıntılarıyla incelenmekte olduğu, Afganistan’da 8 yıldır yapılanların gözden geçirildiği” cevabını verdi.

40 BİN EK ASKER İSTEĞİ

Öte yandan, Afganistan’ın Washington Büyükelçisi Said Cevad ABD’den 40 bin ek asker talebinde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’la ilgili yeni strateji çalışmaları çerçevesinde, Savunma Bakanı Robert Gates ve General David Petraeus ile bir araya gelerek ülkesinin bakış açısını anlatan Cevad, gönderilmesi gerek ek asker sayısının 40 bin olduğunu, daha az askerin bir işe yaramayacağını söyledi.

Afganistan’da halihazırda 100 binden fazla Batılı asker görev yapıyor ve bu rakamın üçte ikisini Amerikalılar oluşturuyor.

Afganistan’daki ABD komutanı General McChrystal, Obama’ya sunulan raporunda, acilen 40 bin ek asker daha konuşlandırılması gerektiğini savunmuştu.

Dünya Bülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: