Afganistan Senatosu Türkiye’den okul istedi


Türkiye’de bulunan Afganistan senatosu, “Ülkemize daha fazla Türk Okulu açın” çağrısı yaptı.

Bir dizi ziyaret için Konya’ya gelen Afganistan senatosu, Türk okullarının ülkelerinde çok kaliteli eğitim verdiğini belirterek, okulların daha fazla yaygınlaştırılmasını istedi. Heyet okulların eğitim kalitesinin kendi okullarına oranla kat kat daha fazla olduğuna işaret ederek, okullara kayıt sırasında binlerce öğrencinin başvurmasının bunun göstergesi olduğunu vurguladılar.

Afganistan senatosu heyeti Konya’da bir dizi ziyarette bulundu. Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Vali Aydın Nezih Doğan’ı ziyaret eden heyet, burada Türk okulları’nın yaygınlaştırılmasını istedi. Afganistan Heyet Başkanı Rit Azimi’nin tercümesini Vali Doğan yaptı. 

Heyet Başkanı Rit Azimi, Türk okullarının ülkelerine çok önemli fayda sağladığını söyledi. Eğitim kalitesiyle Türk Okulları’nın Afganistan da adından söz ettirdiğine değinen Azimi, “Türk Okulları Kuzey Afganistan’da ve başkentte oldukça yaygın. En zeki çocuklar bu okullara gidiyor. Ankara’daki temaslarımız sırasında da Türk Okulları gündeme geldi. Orada da bizim ifade ettiğimiz şey, Afganistan’a daha fazla Türk Okulu’nun açılması yönündeydi.” dedi. 

Raşid Dostum’un kardeşi Abdikadir Dostum, Türk Okulları’na sınavla girildiğine dikkat çekerek, zeki öğrencilerin buralara alındığına değindi. Türk okullarına kayıt sırasında binlerce öğrenci başvurduğunu aktaran Dostum, “Ülkemizde Türk okullarına çok değer veriliyor. Eğitim alanında çok kaliteli hizmet veriyorlar. Fakat okulların sayısının az olmasından dolayı Sınırlı sayıda öğrenci alınıyor. Bunun için bizim ricamız şudur ki okulların sayısını daha fazla arttırılmasıdır.” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, kendisini ziyaret eden heyete sikke ve semazen biblosu hediye etti. Heyet başkanı Rit Azimi ise Doğan’a bakır işlemeli parşömen saklama kılıfı verdi. 

Heyet daha sonra Şems-i Tebrizi ardından da Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti. Mevlana sandukası başında uzun süre dua eden senato üyeleri, müze içerisindeki eserleri tek tek inceledi. 

Kaynak: Ajanslar

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: