Türk dünyasında ilişkileri kurumsallaştıran adım


Türk Devlet ve Topluluk KurultayıTürkiye’nin girişimleriyle oluşturulan Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi artık kurumsal bir yapıya kavuşuyor. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Gül’ün temsil ettiği Nahçıvan’daki zirvenin sonunda imzalanacak bir anlaşma ile Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi kuruluyor. Konseyin daimi sekreteryası İstanbul’da olacak. Bugüne kadar düzensiz aralıklarla yapılan zirve toplantıları da iki yılda bir yapılacak.

Türk dünyasındaki ilişkiler kurumsal bir yapıya kavuşuyor. Bu yöndeki karar, Türk Dili Konuşan Ülke Liderleri Zirvesi’ne katılmak üzere Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açıklandı. Gül, Nahçıvan’a hareketinden önce yaptığı açıklamada, “Artık bu toplantıları bir kurumsal yapıya dönüştürme kararı aldık.” dedi. Nahçıvan’da bugün sona erecek zirvenin sonunda imzalanacak bir anlaşma ile Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi kuruluyor. Konseyin daimi sekreteryası İstanbul’da olacak. Zirve sonrasında yayımlanacak bildiride, Azerbaycan topraklarındaki Ermenistan işgalinin sona ermesi çağrısı yapılacak.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın girişimleriyle Türk dili konuşan 6 ülke liderleri 1992 yılında İstanbul’da bir araya geldi. Liderler, bugüne kadar 8 zirve yaptı. Zirve toplantılarının dokuzuncusu dün Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nahçıvan’da başladı. Toplantıda Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül temsil ediyor. Zirveye, ev sahibi Azerbaycan ile Kazakistan ve Kırgızistan da devlet başkanları düzeyinde katılıyor. 2006 yılında Antalya’daki zirveye katılmayan Özbekistan, Nahçıvan’da da temsil edilmiyor.

GÜL, TÜRKMENİSTAN’I İKNA ETTİ

Bir önceki toplantıya Ankara büyükelçisini gönderen Türkmenistan ise Cumhurbaşkanı Gül’ün girişimleri neticesinde Azerbaycan’a devlet başkan yardımcısı düzeyinde katılacak. Gül, geçen ay Antalya’da ağırladığı Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’a, zirveye üst düzey katılımının önemli olduğu yönündeki görüşünü aktarmıştı. Türkmen lider de yardımcısını gönderme kararı aldı. Ancak Türkmenistan, ‘tarafsızlık statüsü’nü gerekçe göstererek zirve sonunda imzalanacak Nahçıvan Anlaşması’na taraf olmayacak. Türkmenistan gibi Özbekistan da, arzu ederse ileri bir tarihte Nahçıvan Anlaşması’nı imzalayabilecek.

Anlaşma, katılımcı devletler arasında işbirliğini kurumsallaştırıyor; bu amaçla Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi oluşturuluyor. Nahçıvan Anlaşması uyarınca, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Konseyi, Türk Dili Konuşan Ülkeler Dışişleri Bakanları Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi, Aksakallar Heyeti ve merkezi İstanbul’da olacak sekreteryadan oluşan düzenli bir danışma mekanizması da kuruluyor. Bugüne kadar düzensiz aralıklarla yapılan zirve toplantıları da iki yılda bir düzenlenecek. 2011 yılındaki zirve, Kazakistan’da tertiplenecek. Kaynaklar, konseyin daimi sekreterliği için henüz bir ismin belirlenmediğini aktardı. Aksakallar Heyeti’nde (Akil Adamlar Heyeti) Türkiye adına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen yer alacak.

GÜL, “TÜRKİYEM” ŞARKISINA EŞLİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, Nahçıvan’da Kırgızistan ve Kazakistan cumhurbaşkanları ile görüştü. Gül, daha sonra diğer liderlerle birlikte Haydar Aliyev anıtına çelenk bıraktı ve müzesini gezdi. Daha sonra dört lider, tarihî Mümine Hatun Türbesi’ni ziyaret etti. Yürüyerek Haydar Aliyev Sarayı’nda konsere geçen liderler, ülkelerinin şarkılarıyla coştu. Cumhurbaşkanı Gül, Azeri sanatçıların Mustafa Yıldızdoğan’ın “Türkiyem” şarkısını seslendirmeleri sırasında onlara eşlik etti ve tempo tuttu.

SÜLEYMAN KURT – Zaman

Aliyev: Dağlık Karabağ'la ilgili görüşmelerde son aşamaya gelindi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: