TÜRKPA’nın Genel Sekreterliği Bakü’de


Azerbaycan’da ikinci toplantısını gerçekleştiren Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), kurumsallaşma yolunda önemli bir adım attı. İlk toplantısı geçtiğimiz yıl İstanbul’da yapılan TÜRKPA’nın genel sekreterliği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de olacak. Genel sekreterlik görevine ise Yeni Azerbaycan Partisi’nin Gençlik Kolları Başkanı Ramin Hasanov seçildi.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan meclis başkanlarının katılımıyla dün yapılan 1. Genel Kurul Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TÜRKPA’nın kurumsal yapısını tamamladığını söyledi. Azerbaycan Milli Meclisi Genel Sekreteri Sefa Mirzoyev ise oluşturulan genel sekreterliğin bütçesinin 8 hissesinin Türkiye, 4 hissesinin Kazakistan, 2 hissesinin Azerbaycan ve 1 hissesinin Kırgızistan tarafından sağlanacağını söyledi. Mirzoyev, bütçenin 2010’da 300 bin Euro olacağını kaydetti.

TBMM Başkanı Şahin, TÜRKPA genel kurulunda yaptığı konuşmada da tarihî bir adımın atıldığını belirterek “Birbirimizin sorunları var, mademki biz kardeşiz, mademki dostuz her birimizin sorunlarına bundan sonra daha duyarlı olmak mecburiyetindeyiz.” ifadelerini kullandı. Şahin ayrıca, Türkmenistan ve Özbekistan’ın da TÜRKPA’ya katılımı için çaba harcanması gerektiğini kaydetti. Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov da asambleyi oluşturarak, başarılı bir adım atmış olduklarını ifade etti. Kazakistan Parlamento Başkanı Oral Muhamedjanov ise TÜRKPA’nın güçlü bir kuruluşa dönüşmesini arzu ettiklerini kaydetti. Kırgızistan Meclis Başkanı Aytibay Tagayev de kardeş ülkelerin güçlenip, birleşerek ortak hareket etmesinin önemli olduğunu kaydetti.

CHA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: