İngiliz generalden Afganistan istifası


Independent Gazetesi, Afganistan’daki savaşın gidişatını sert şekilde eleştiren bir generalin İngiliz ordusundaki görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Haberde, Afganistan’daki görev süresinin dolmasının ardından ülkeye geri dönen general Andrew Mackay’ın ‘hükümetin askerlere verdiği desteği yetersiz bulduğu’ ve yine hükümetin Afganistan politikasının net olmamasından da yakındığı bildiriliyor.

Mackay’in orduda geleceği parlak olarak görülen generallerden olduğunu vurgulayan Independent, generalin Afganistan’da Musa Kale kasabasının Taliban güçlerinden geri alındığı operasyon sırasında Afgan, Amerikan ve İngiliz güçlerine komutanlık yaptığını aktarıyor.

İNGİLTERE’Yİ SARSAN SKANDALIN AFGANİSTAN BAĞI

Gazetedeki bir başka haberde, yaz aylarında İngiltere siyasetini sarsan ve bir dizi istifaya neden olan ‘milletvekillerinin masraf listesi skandalı’nın basına sızmasında, hükümetin Afganistan’da savaşan askerlere yeterli teçhizat sağlamamasının etkili olduğu bildiriliyor.

Başbakan Gordon Brown’ın ‘son 20 yılın en büyük parlamento skandalı’ olarak nitelediği olayı ortaya koyan belgeler haftalarca tefrika edilmişti.

Gazete, belgeyi sızdıran kişinin aktarımıyla atlatma haberin öyküsünün ayrıntılandırıldığı bir kitabın yayımlandığını, bu kitapta da belgelerin sızdırılmasının arka planında yaşananların yer aldığını yazıyor.

İddiaya göre, yüzbinlerce sayfayı bulan belgeleri işlemekle görevli kişiler arasında askerler de bulunuyordu.

Bu askerler, silah arkadaşları bütçe darlığı nedeniyle yetersiz teçhizat ve malzemeyle savaşırken, milletvekillerinin en küçük harcamalarını bile, üstelik bazılarını yasalara aykırı bir şekilde devlete fatura ettiklerini görünce öfkeye kapıldı.

Sonunda da bu bölümde çalışanlardan bir kişi belgeleri basına sızdırınca skandal patladı. 

Kaynak: TRT

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: