Time, Afganistan gerçeğini ‘Molla A.’ ile anlattı


Haftalık haber dergisi Time, Afganistan’daki savaşın perde arkasını bir Taliban komutanının hikayesiyle ortaya koydu.

Amerika merkezli Time dergisi, ABD’nin 2001′ deki işgalden bu yana Afganistan’da Taliban direnişçilerini teslim olmaya ikna edememesinin sebebini bir Taliban komutanının hikayesiyle özetledi. 

Dergide yer alan habere göre kimliğinin açıklanmasını istemeyen Taliban komutanlarından Molla A., 2001’de bir Amerikan saldırısında çok sayıda adamını kaybetmesinin ardından yenilgiyi kabullendi.

Molla A., lüks aracıyla tüm silah ve mühimmatını, kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmeyeceğinin garanti edilmesi karşılığında Kandahar’daki polis şefine teslim etti. Silah bırakmak isteyen birçok Taliban üyesinin kaderine örnek teşkil eden Molla A., kendi aşiretine düşman olan Achakzai aşiretine üye istihbarat şefinin kolladığı intikam fırsatını hayata geçirmesiyle garantilerin kağıt üzerinde kaldığını çok kısa sürede anladı.

KARZAİ YANLISI AŞİRETLERİN İNTİKAM HIRSI

ABD’nin, Stinger uçaksavar füzelerinin geri getirilmesi için 100 bin dolar ödül vaat etmesiyle bir yandan da para kazanabileceğini düşünen istihbarat şefi, Molla A.’yı hedef seçti. İstihbarat şefi, füzelerin kendisinde olmadığını söyleyen Molla A.’nın kardeşiyle kuzenini gözaltına aldırdı. Her iki akraba da gözaltındayken işkence gördü ve kuzeni bunun neticesinde öldü. Molla A., çareyi tekrar Taliban’a katılmakta buldu ve adamlarıyla birlikte Kandahar ile Helmand’da, ABD’nin öncülük ettiği koalisyon kuvvetlerine yönelik birçok saldırıya katıldı. 

Time dergisine göre sadece eski düşmanlarından intikam almak amacıyla hareket eden Karzai yanlısı aşiretlerin üyeleri hükümet bünyesindeki görevlerinde yükseliyor ve bu, Taliban’ın mücadeleden vazgeçmelerini sağlamakta başarısızlığın nedenlerinden birini oluşturuyor.

Dergi, muhtemelen yine Karzai’nin liderliğinde oluşturulacak yeni yönetimin bu konuda derhal adım atmaması halinde, Taliban’a karşı zafer elde edilemeyeceğini kaydetti.

Dünya Bülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: