Ergeş Uçkun’u kaybettik, Türk Dünyasının Başı Sağ olsun


Güney Türkistan’ın yetiştirdiği kişiliklerinden Turan Şairi Şahımerdankul Hanoğlu Ergeş Uçkun ağabeyimiz geçirdiği kalp krizi sonucunda 26 mayıs (80 yaşında) hakkın rahmetine kavuşmuştur. Türk Dünyasının başı sağolsun, mekanı cennet olsun. Tanrı sevenlerine ve yakınlarına sabırlar versin.

Milletimiz böyle kıymetli evlatları kolay bulmuyor ama çabuk kaybediyor. Ergeş Uçkun hayatını Turan için harcamış çok kıymetli bir şahsiyetti. Güney Türkistan’lı (Afganistan’lı) bir Özbek Türküydü. 1960’larda Türkiye’ye gelip Silifke’li Türkan Ablamızla evlenmiş, öğretmenlik yapmıştı. İhtilal’den sonra, kendi ifadesiyle hadiselerin kaynağı ABD’ye göç etmişti. ABD’de Türk Dünyasını bölme, parçalama ve yönetme çalışmalarını yakından takip etmiş, çıkardığı Çapandaz (Oğlak oyununda, oğlağı herkesin elinden çekip alan ve yarışı hep birinci bitiren manasına) Dergisini kıt imkanlarıyla çıkarıp Türk Dünyasına, Afganistan’a ulaştırmaya çalışmış, şiirleriyle, yazılarıyla Türk Milletini uyarmaya, ayağa kaldırmaya, birleşmeye bütünleşmeye çağırmıştı. 2000 li yıllarda Silifkeye yerleşmeye karar verdi. Bir ev yaptırdı. Yanılmıyorsam 2004’de Yazarlar Birliğinin Strazburg’da düzenlediği Şiir Günlerine katılmıştı. Bu seyahatten dönüşte felç geçirdi ve konuşamaz oldu, kendi ifadesiyle Strazburg’da zehirlenmişti. Bir volkanın lav püskürememesi gibi bir durumla karşılaşan Ergeş Abi, o 80lik genç, suskunluğunu yaşıyordu. Maalesef onu Türkiye’de de yalnız bıraktık. O artık Allah’ın huzurunda. İnşaallah mekanı cennettir.

Ötüken yayınları arasında çıkan Yurt Koşukları şiir kitabı onun şiirlerinin sadece bir kısmı. Düz yazıları da en az şiirleri kadar etkileyici ve önemlidir. Türk Dünyasına gelebilecek ve gelmiş tehlikeleri onun kadar iyi takip eden ve yorumlayan birini daha tanımadım. Yaşarken kıymetini bilemediğimiz son Dedem Korkut’umuzdu diyebilirim. Keşke internetteki, Yahoo’daki Türk Gazete Topluluğu’nda çıkan makalelerini, şiirlerini biraraya getiren biri olsaydı.

Türk Milletinin başı sağolsun.

(Aşağıda onun hakkındaki 1998 tarihli bir yazı)

Arslan KüçükyıldızTuran Şairi Şahimerdankul Hanoğlu Ergeş Uçkun” Atatürk Üniv. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi. Sayı 10, Erzurum 1998. s.267-276.

Turan Şairi Şahimerdankul Hanoğlu Ergeş Uçkun

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: