Afganistan dillerindeki inciller imha edildi.


Afganistan’daki bir Amerikan üssüne yollanan Peştuca ve Darice İncillerin, askerlerin misyonerlik faaliyetlerine girişmemesi için imha edildiği açıklandı.

Merkezi Katar’da bulunan El Cezire televizyonu, Bagram kentinde bir kilise ayininde, Peştuca ve Darice’ye çevrilmiş İncilleri istif eden Amerikan askerlerinin fotoğraflarını göstermiş, ordu mensubu bir papazın askerlere, “Hz. İsa için adam kazanmalarını” öğütlediği vaazın görüntülerini yayınlamıştı. Bunun üzerine Amerikan ordusu, askerlerinin Afganları Hristiyan yapmaya teşvik ettiği yönündeki iddialarını dün yalanlamıştı.

Başkent Kabil’in kuzeyindeki Bagram hava üssünde bugün açıklama yapan ABD ordusu sözcülerinden Binbaşı Jennifer Willis, “El Cezire’de gösterilen İncillere din görevlileri tarafından el konulduğunu ve hepsinin imha edildiğini doğruluyorum” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen, Pentagon’daki basın toplantısında, “Kesin olan şudur ki, insanları belirli bir dine yönlendirmek Amerikan ordusunun işi değil” açıklamasını yapmıştı.

Askerlerin, Amerikan ordusunun kurallarına göre din değiştirmeyi teşvik etmenin suç olduğunu bildikleri kaydediliyor. Afganistan’da Müslümanları din değiştirmeye davet etmek suç olarak kabul ediliyor. 2006’da Hıristiyan olan bir Afgan ölüm cezasına çarptırılmış, ardından ülkeyi terk etmesine izin verilmişti.

(ZAMAN)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: