Türkiye’li doktorlar Güney Türkistan’da


Türkiye’den Güney Türkistan’a (Afganistan’ın kuzeyi) gelen gönüllü Türiye’lik doktorlar,  Güney Türkistan’ın baş kenti  Mezar-ı Şerif’ten Şıbırgan’a geçerken, Şıbırgan’ın ilçesi Akça’daki Habibe Kadiri Türk Kız Lisesi’nde öğrencileri sağlık taramasından geçirdi.

Osman Mahdum-Ziver Büyüktaş – Türkiye’den Güney Türkistan’a (Afganistan’ın kuzeyi) gelen gönüllü Türk doktorlar,  Güney Türkistan’ın baş kenti  Mezar-ı Şerif’ten Şıbırgan’a geçerken, Şıbırgan’ın ilçesi Akça’daki Habibe Kadiri Türk Kız Lisesi’nde öğrencileri sağlık taramasından geçirdi.

Okul Müdürü Sultan Ceylan, okulun açılışının geçen sene Dışişleri Bakanı Ali Babacan tarafından yapıldığını, okullarına büyük rağbet olduğunu söyledi.

Okul açıldığında eğitime 320 öğrenciyle başladıklarını ifade eden Ceylan, gelecek dönem için de 290 öğrencinin kayıt yaptırdığını belirtti. Okulda 10 kadın, 2 erkek öğretmenin çalıştığını belirten Ceylan, “Buraya 20 yıl önce gelmediğime pişmanım. Hizmet sürem boyunca burada çalışmak istiyorum. Kızkardeşim de Türkiye’de öğretmenlik yapıyor. Onu da buraya çağırdım. İnsanların samimiyeti ve sıcaklığı bizi çok etkiledi” dedi.

Okulun geçen sene açılmasına rağmen, öğrencilerle dil konusunda hiçbir sıkıntı çekmediklerini ifade eden Ceylan, Anadolu’da kullanılan birçok kelimenin burada da kullandığını gördüğünü kaydetti.

Öğrenci velilerinin evlerine ziyaretlerde bulunduğunu belirten Ceylan, “Biz bu halkın umut penceresiyiz. Yaptığımız iyiliğin karşılığını kat kat görüyoruz. Yapmış olduğumuz iyiliklerin karşılıksız olduğunu bildikleri için bizlerin ayrı bir yeri olduğunu her fırsatta gösteriyorlar” diye konuştu.

Şıbırgan’a 50 km mesafedeki Akça’da açılan okulun binası, Afganistan’lı iş adamı Kadir Bereket tarafından yaptırıldı. Okul malzemeleri ve tüm teçhizat, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) tarafından temin ediliyor. Okul ve öğretmenlerin emniyeti de Türk Özel Harekat güçlerince sağlanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: