Sizinki Türk bayrağı da bizimki urus bayrağı mı?


TuranMap

Sizinki Türk bayrağı da bizimki urus bayrağı mı?

Bir devlete iradi bağla bağlı olabilirsin ve o devletin bu iradi bağla vatandaşı da olabilirsin. Fakat bir millete iradi bağla mensup olamazsın. O bağ ille de veraseten olacaktır. Kültürel olacaktır.

Ve mensubiyet duygusu ile olacaktır. Bu nedenle devlet, milleti yaratmaz. Tersine milletin devlet, en son teşkilatlanmış şekli olarak ortaya çıkar. Dolayısıyla devletin siyasal sınırları ile sınırlı bir millet anlayışı olmaz.

Her halde bütün sıkıntı da Türk olmak ile Türkiyeli olmayı birbirine karıştırmaktan geliyor. Kişinin milletini tarif ederken coğrafi isimle tariflemesi ne kadar yanlış ise devletinin ismi ile tariflemesi de o denli yanlıştır. Ben Azeri milletindenim, Özbek milletindenim demek ne kadar yanlış ve bu diyenlerin milletlerini belirtmekten uzak ise, kişinin ben Türkiye milletindenim demesi bir o kadar yanlıştır. Türkiye devleti içinde Türk olan veya olmayan vatandaşlarımız vardır. Ve bunlar birlikte eşit şartlar altında yaşayabilirler, yaşamaktadırlar da. Ama bu, şu gerçeği değiştirmez. Cefhi Jozef Kamhi Yahudi cemaatine ve milletine mensubtur. Yahut ta bir başka azınlığın durumu. Kısacası Türk olmak dar bir Türkiyeliliğe sığdırılamaz. Sıkıştırılamaz. Sıkıştırılırsa mutlaka bir yerde patlar. Nasıl mı? Azeri Bayrağı – Türk Bayrağı, Özbek Bayrağı, Türk-Türkmen dostluğu gibi anlayış ve çelişmeli. Veya Türkî gibi abdalca yahutta haince söylenmiş sözler gibi işte bu tutarsız sözlere karşı bir gün gelir size Azerbaycanlı ufacık bir çoçuk bile soruverir? “Sizin bayrağınız Türk Bayrağı da bizimki Urus bayrağı mı?”* Yani Türkiye Bayrağı Türk bayrağı da Azerbaycan Bayrağı, Özbekistan Bayrağı, Gagoğuzya’nın kurt başlı Bayrağı Türk Bayrağı değil mi?… Gelin şu işi bir daha düşünelim? Karışıklığı önlemek için; ya şu bayrakları tekleştirelim ya da artık hepsine birden Türk bayrağı demeye ağzımız alışsın.

Şimdi de gelelim şu Türkîliğe. Türk’e ait, Türk’e benziyen Türk dilli anlamında kullanılan Türkî kelimesini kullanarak acaba Türkiyeli zevatlar bilerek veya bilmeyerek emperyalizme hizmet etmiyorlar mı? Ve bu hizmet sırasında bölücülük yapmıyorlar mı?

Sovyet emperyalizmi Türk adını ortadan kaldırmak ve bölmek ve bugünkü sovyet coğrafyasında yaşıyan Türklerin Türk olduklarını unutturmak için kâh Türk dilli halklar demiş, kâh Türkîler diye bahsetmiş. Niçin? Hem Sovyet Türklüğünü birbirinden ayırıp bölmek hem de Türkiye Türklüğünden ayırıp bölmek için. Yukarıdaki cümlelerimi tekrarlıyorum. Türkî kelimesini kullanarak acaba Türkiyeli resmi olan veya olmayan zevat, bilerek veya bilmeyerek emperyalizme hizmet etmiyorlar mı? Bölücülük yapmıyorlar mı?

Şimdi şöyle bir soru soralım. Acaba sayın Erbakan’ın yeğeni mi Türkî, İshak Alaton mu Türkî yoksa Cengiz Aytmatov mu Türkî. Kendisini Atatürk’ün bir neferi gören Elçibey mi, ya da Azerbaycan İstanbul Baş Konsolosu Abbas Abdullah mı Türkî, yoksa kendini Polonyalı kabul eden Nazım mı? Nazım’ın takipçisi Zülfi Livaneli mi? Bu meselede bir karar verelim.

Bir de şu Ortaasya cumhuriyetleri meselesine gelelim. Türkî cumhuriyetler mi diyeceğiz? Ortaasya cumhuriyetleri mi diyeceğiz? Yoksa tarihi, kavmi ve coğrafi adı ile Türkistan Türk cumhuriyetleri mi diyeceğiz? Görünen o ki, tarihi Arab istilasının unutturamadığı Türkistan adını, Sovyet emperyalizminin unutturamadığı Türkistan adını, bize ve dünyaya Türkiyeli zevat unutturmaya çalışmaktadırlar. Hem de Batı ve demokratik Rus emperyalizmi adına. Ne Türkî cumhuriyetler ne de Ortaasya cumhuriyetleri diyebiliriz. Bu terimleri kullanmak hem Türklüğe hem de Türk tarihine ihanet olmaz mı? Evet Türkistan Türk Cumhuriyetleri demek bir yanlışı düzeltmek ve tarihin hakkını vermek demek olur.

Nereden nereye? Türkiyelilikten Türkistanlılığa. Evet Türk dedik, Türkiyelilik dedik. Türkiyelilik oldu mu, dar bir kalıba, alana sıkışıp kalıyor ufkumuz. Batıya da, doğu yada baksanız, kuzeye de, güneye de baksanız dar bir alan. 780 bin kilometrekare. Sıkıyor insanı. Kirli bir çevre, kirli bir siyaset, pislikler. Oysaki Türklük öyle mi? Ucsuz bucaksız coğrafya. Evveli ve ahirine uzanamayacağınız zaman dilimi. Dün. Bu gün. Ve bizim olacak yarın!.. Geniş bir dünya. Hemen Aztekle/ Sümerle akraba oluveriyorsun. Yahutta kızılderili ile/ Macarla birlikteliği de düşleyebiliyorsun.

Çevre kirliliği, kültürel kirlilik, azınlık kültürlerinin dayatmacı baskısı, din adı altında Arab/Fars kültür mozayiğinin büyük şehirleri istilası ve kirletmesi. Kapitalizme ve küreselleşmeye bağlı olarak, Anglo-sakson kültür saldırısı sonucu ortaya çıkan ulusal kültürün/dilin soy kırıma tabi tutulması. Mankurtlaşma. Evet Türkiyeli olmak sıkar insanı belki. Ama Türk olmak ufkumuzu genişletir. On milyon kilometrekarelik bir vatan coğrafyası/üç yüz milyonun üzerinde bir alem. Erdemlilik. Müslüman/Hristiyan/Şaman-Sunni/Caferi/Alevi ama bir ve bütün Türklük dünyası. Ve haksızlığa karşı, pisliklere karşı, aldatılmışlıklara karşı her an soylu bir baş kaldırı için bekliyenler.

* Rahmetli Mustafa Ruşen’in küçük tatlı kızı Ecegüntürk ile sevgili azerbaycanlı dostumuz Arif Hacaloğlu’nun yaramaz/sevimli Turhan’ı kavga ederler. Kavganın nedeni şudur. Ece kızımız, Türkiye bayrağına sadece Türk bayrağı demektedir. Bana anlatılana göre bu söyleyişe Turhancık iyice içerlemiş ve:

“-Sizinki Türk bayrağı da bizimki urus bayrağı mı” diye şiddetle tepki koymuş.

Oğuz Şaban Duman

Reklamlar

4 Yanıt

 1. Türkistan adını unutturmak için düşmanların uğraşları boşa,
  asırlarca uğraştıkları ve tarihi oyunlarla Türkistan coğrafyasını
  arab ve fars faşistleri Maveraunnehir ve Horasan olarak kullanmış ve yeni dünya düzeni projesi hayalcileri Türkistan ve Türk dünyası kelimesini kendilerine yedirememiş dolayısıyla bu ulu ad yerine Orta Asya kelimesini kullanarak yine kötü fikirlerini ortaya koymuştur.Ancak bu kötü zihniyetin Türkiye’deki sözde aydın geçinenlerinin de Türk Cumhuriyetleri kelimesi yerine küçümser tavırla Türki cumhuriyetler demelerine ne demeli?

 2. Türklük, Türk olmak yaşadığın toprakla sınırlandırılamaz. Kimimizin gözü çekik, kimimizin değil, kimimiz uzun, kimimiz kısa ama soy, gen, his bir. Bizi birbirimizden toprakla, bayrakla, dış görünüşle, dini inanışla ayırmaya kalkanlar şunu bilsinlerki bu asil ırk her zaman her yerde soydaşını bilir. Bizler aynı ağacın dalları gibiyiz. Rabbim nasip etse de şu ayrılığa bir son versek de son ve daim BÜYÜK TÜRK İMPARATORLUĞUNU VE TÜRKİSTANI kurabilsek. Bu iş siyasi büyüklerimize ve Necip ORDUMUZA bakar.

 3. Türk olmak yigit olmak özlü olmakdir.
  Türk Er kisidir, Her kisi Degildir.
  Türkün Bayragi Miracta Muhammed Mustafaya Allah C.C Hz’leri tarafindan verilmisdir .
  Elle cizilmis dizayn degildir.
  O nun dizayn’ini Alemi dizayn eden Hallaki Alem dizayn etti, insanlar kafalarinda tasarlayip renkler ve sekiller terkibi bir araya getirmediler.
  Allaha inaniyor Muhammed Mustafayi Peygamber,Aliyyel Murtazayi Velayetin Sahi biliyor ve buna iman edip ikrar veriyorsan zannindan sakin.
  Birilerinin gönlüne dokunursunda hafazan Allah mahfu Perisan rezil’ü rüsvan olursun.
  Sakin Türk ve Türk bayragi hakkinda suizanda bulunma carpilirsin.
  Hem burda bu Alemde hem orda varmayi umut ettigin öbür Alemde sakin ha sakin.
  Biz degil Türkistanin elin gavurunun bile bayragina saygiyi edebi bilen milletiz ezmeyiz ezdirmeyiz’ki hayde kalmis bir Türk devletinin bayragini alir öper basimiz üstünde tutariz.
  Ancak TÜRK bayragi ALLAHIN Peygambere hediyesi Islamin Sancagi.
  Yani LA ILAHE ILLALLAH….Demekdir sakinin tövbe ediniz.
  Bayragimizi severiz baskalarinin bayraginida sayariz hele bir Türk milletinden herhangi bir unsurun Ulusun yada Devletin bayragini basimiz üstünde tasiriz lütfen dikkat biraz.
  Selam kendini Türksayan cümlenin üstüne olsun
  Selavat onun milletinin Pegamberi Muhammed Mustafaya olsun…HUUU.

 4. insallah birgün bu büyük turan türk birligini kracagiz allahin izniyle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: