Türkiye, küskün kardeşleri barıştırıyor


 Türkiye, küskün kardeşleri barıştırıyor

Türkiye’nin son yıllarda Kafkaslar, Güney Asya, Ortadoğu başta olmak üzere pek çok ihtilaflı bölgede üstlendiği etkin ve başarılı arabuluculuk girişimi, tüm hızıyla devam ediyor.

Uluslararası alanda kredibilitesi giderek artan ve yeni misyonlar üstlenen Türkiye, aralarında ciddi anlaşmazlıklar bulunan Afganistan ve Pakistan’ı üçüncü kez bir araya getiriyor. Ankara’da 01.04.2009’da gerçekleştirilecek üçlü zirve, bölgesel istikrara katkı için Türkiye tarafından başlatılan en önemli girişimlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Türkiye, Afganistan ve Pakistan Cumhurbaşkanlarını 2007 ve 2008’de de bir araya getirmişti. 1 Nisan zirvesi, öncekilerden farklı bir nitelik taşıyor. Bu defaki toplantıya, Türkiye, Pakistan ve Afganistan’ın Cumhurbaşkanlarının yanı sıra, Genelkurmay ve İstihbarat Başkanlarının da katılacak olması, gündemin yoğun ve kapsamlı tutulduğuna işaret ediyor. Görüşmelerde, güvenlik ve istihbarat alanlarında üçlü işbirliği imkanlarının, terörle mücadele alanına kanalize edilmesi ve üst düzeyde yakınlaşmanın sağlanması hedefleniyor. Bu anlamda zirve, Türkiye’nin sadece yakın coğrafyasında değil, tüm dünyayı ilgilendiren sorunların çözümünde öncü rol üstlendiğinin bir göstergesi olması bakımından büyük önem taşıyor.

ABD başkanı Barack Obama, yeni Afganistan stratejisinde; “ekonomik kalkınmanın yanı sıra, Pakistan ve diğer bölgesel aktörlerle diplomatik ilişkileri geliştirmeye” vurgu yaptı. Uluslararası toplum, Afganistan ve Pakistan arasında sorunun özünde yatan güven eksikliğini bugüne kadar göremedi.

Bu açıdan, terörle mücadele başta olmak üzere, pek çok alanda ortak hareket imkanı sağlamayı hedefleyen Ankara’nın, Afganistan ve Pakistan liderlerini 01.04.2009’da üçüncü defa aynı masa etrafında buluşturması, tarihi bir fırsat sunuyor. Ankara’daki üçlü zirve, Afganistan konusunu gündemine alan NATO Zirvesi’ne bir ön hazırlık niteliği de taşıyor. Öte yandan, Ankara zirvesinin, Afganistan’ı birinci dış politika önceliği olarak açıklayan Obama’nın Türkiye ziyareti öncesi yapılacak olması da ayrı bir önem arz ediyor.

Türkiye’nin her iki ülke ile tarihi geçmişe dayanan iyi ilişkileri, Türkiye’ye duyulan güven ve Ankara’nın iki tarafa da eşit mesafede sergilediği duruş; sürecin devamlılığı ve bazı somut adımların uygulamaya geçirilmesi için uluslararası toplumu ümitlendiriyor.

Türkiye, iki ülke arasındaki sorunların çözümünü, diyalog ve işbirliği imkanlarının hayata geçirilmesinde görüyor. Zira, Afganistan Pakistan’ı, terör gruplarının sınır geçişlerini kasıtlı olarak engellemeyerek istikrarsızlığı teşvik etmekle suçlarken, 11 Eylül sonrası terörizmle mücadeleye aktif destek veren Pakistan ise, militan sızmalarını önlemek üzere aldığı tüm tedbirleri görmezden gelen Karzai Yönetimi’nin, terörle mücadele konusundaki başarısızlığının faturasını kendisine çıkardığını ileri sürüyor. Güven eksikliğinin gözlendiği bu noktada, Türkiye önemli bir misyon üstleniyor.

Öte yandan, Pakistan’ın politik stabilitesinin sağlanmasında da, bu ülkedeki tüm taraflarla diyalogu olan Türkiye’ye büyük rol düşüyor. Nitekim, Pakistan’daki son siyasi gelişmelerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Zerdari ve ana muhalefetteki Pakistan Müslümanlar Birliği lideri Şerif ile ayrı ayrı görüşen Cumhurbaşkanı Gül’ün, gerginliğin büyümeden uzlaşma yoluyla çözüme kavuşturulmasında önemli bir rol üstlendiğini biliyoruz.

1 Nisan zirvesinden; terörle mücadele, bölgesel kalkınma ve işbirliği projelerine işlerlik ve dinamizm kazandıracak bir paketin çıkması halinde, Ankara sadece bölgesel barış ve istikrarın sağlanmasına destek olmakla kalmayacak, aynı zamanda küresel güvenliğin tesisine de büyük oranda katkıda bulunmuş olacak.

Erdoğan ILGAZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: