AB yıkıldı, çağırsa da gitmeyin


'AB yıkıldı, çağırsa da gitmeyin'

AB yıkıldı, çağırsada gitmeyin

Avrupa Birliği’nin yıkıldığını ve kesinlikle girilmemesi gerektiğini ifade eden Friedman, “Türkiye artık yüzünü çoğunluğunu İslam ülkelerinin oluşturduğu bölgede liderliğe çevirsin. Bunun için ekonomik gücünüz ve Osmanlı yeteneğiniz var” dedi

Pentagon’un strajilerini belirleyen Stratfor adlı şirketin kurucusu ve Gölge CIA lakaplı George Friedman Büyük Ortadoğu Projesi’nin tartışıldığı bu günlerde Türkiye’ye yol haritası olarak İslam ülkelerinin liderliğini çizdi. “Avrupa Birliği yıkıldı, çağırsa da gitmeyin” diyen Friedman’a göre krizde Türkiye’nin en büyük avantajı AB üyeleri arasında bulunmaması oldu. AB’ye üye olması durumunda Türkiye’nin 5 yıl böyle büyümenisine izin verilmeyeceğini de ifade eden Friedman “Türkiye artık yüzünü çoğunluğunu İslam ülkelerinin oluşturduğu bölgede liderliğe çevirsin. Bunun için hem yeterli ekonomik gücünüz hem de Osmanlı’dan kalma yetenekleriniz var” dedi.

İş Yatırım’ın Geniş Açı toplantılarına katılmak için Türkiye’ye gelen Friedman, içinde bulunduğumuz küresel kriz döneminde artık Avrupa Birliği gibi bir birlik kalmadığını dile getirdi ve şöyle devam etti: “Türkiye şu an bir çok Avrupa ülkesinden çok daha iyi durumda. Bu nedenle ben Türkler’in neden AB üyesi olmak istediğini bir türlü anlamıyorum. Bence 20 yıl önce AB üyeliği Türkiye’de modernliği sembolize ediyordu. Bugünse Türkiye zaten çok iyi durumda. Sorun şu ki bu koşullar altında AB Türkiye’yi istemeli. Ama Türkiye bu isteği geri çevirmeli.”

TÜRKLER TARİH SAHNESİNE İMPARATORLUK OLARAK DÖNECEK

Türkiye’nin bölgesinde lider olacağını da ifade eden Friedman, Türkiye’nin bu politik güce sahip olması için gerekli olan ekonomik gücü şimdiden elinde bulundurduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Şu anda zaten 17’nci büyük ekonomisiniz. Yani sorun ekonomik gücün varlığı değil, nasıl daha yukarıya çekilebileceği konusu. Beklentilerime göre önümüzdeki 30-40 yılda Türkiye en büyük 10 ekonomiden biri haline gelecek. Şimdiden Müslünman dünyanın gücünün odağı olan Türkiye dinamik ve hızla modernleşiyor.” ABD’li ünlü stratejist, Stratfor’un Başkanı George Friedman, Türkiye’nin bölgesindeki gücünü artırmaya başladığını ve 2040 yılına kadar Osmanlı toprakları üzerinde yeniden hâkimiyet sağlayacağını söyledi.

İSLAM’IN FAY HATTI

Türkiye’nin depremde İslam dünyasının fay hattı olacağını da belirten Friedman, “İslam dünyasını bir ülke yönetecekse o kesinlikle Türkiye olur. Olay sadece ekonomik de değil. Bölgede hem barış ortamı sağlayıp hem de Amerika’ya dost olabilecek tek ülke Türkiye. Bu nedenle ABD orduları için alması gerereken önlem de yok” dedi.

TÜRKÇE ÖĞRENİN DEMİŞTİ

George Friedman, Türkiye’nin 100 yıl sonra dünyanın en büyük 4 gücünden biri olacağını iddia ettiği ’Önümüzdeki 100 Yıl’ adlı kitabını Türkiye’de de yayınlamaya hazırlanıyor. Friedman, kitabında “Çin ve Rusya gibi ülkeler gerileyip yerini Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya gibi yeni dünya güçlerine bırakacak. Rusça veya Çince’yi bırakın, Türkçe, Japonca, Polonya ve Meksika dillerini öğrenmeye bakın” diyor. Friedman, ayrıca önümüzdeki yüzyılın sonlarına doğru çıkabilecek savaşın ABD ile Türkiye-Japonya ittifakı arasında olacağını öne sürüyor.

BEDAVA PARA BULURSANIZ ALIN PAKETE TAKILMAYIN

Hükümetlerin krizde alması gereken önlemlerin yaşanan sorunlarla ilgili olduğunu dile getiren George Friedman’a göre gerektiğinde eylemsizlik de bir önlem olabiliyor. Yaşanmasından korkulan veya başkalarının yaşadığı problerle ilgili kararlar almanın yersiz olduğunu ifade eden Friedman “Şu an olduğu gibi bırakıldığında ekonominiz hala işlevsel şekilde devam ediyor. Bu en az düzeyde hükümet müdahalesi ile gerçekleşiyor. Hükümetin buradaki görevi gerekmedikçe işe karışmamak ve bir perspektifi korumak. Şu ana kadar Türk hükümeti kriz döneminde gerektiği gibi davranıyor. IMF’ye gelince: Eğer bedava para bulursanız alın. Yardım alırken IMF kontrolünden uzak durmaya çalışın.”

2030’DA YENİ KRİZ ÇIKACAK TÜRKİYE’YE YARAYACAK

George Friedman’a göre içinde bulunduğumuz krizden sonraki küresel sallantı 2030’da gerçekleşecek: 2030’da kriz yaşlı nüfusun artışından ve buna bağlı olarak iş gücünün azlığından kaynaklanacak.

Yaşlı nüfus geçinebilmek için elindeki varlıklarını satmaya başlayacak.

Bu, bir kez daha varlık değerlerinde çöküş yaşatacak.

Yaşlı nüfus nedeniyle çalışanın üzerinde çok yüksek vergi ve enflasyon yükü olacak.

2028’de ABD Başkanı olan kişi krizi yatırımcının gücünü artırarak çözmeye çalışacak.

Ancak bunun sonucunda zaten yetersiz olan işgücü yatırımlarla daha da pahalı hale gelecek.

Bugün göçü engellemeye çalışanlar yarın göçe yönelmeye çalışacak.

Ülkeler gençler göç etsin diye prim bile dağıtacak.

HÜKÜMET ÇOÇUK SAYISININA KARIŞMAZ

Her aileye 3 çocuk önerisi hakkında George Friedman”Her ne kadar demografi kilit nokta olsa da hükümetler ailelerin kaç çocuk yaptığı konusunda ekti sahibi olamaz. Artık çocuk gerçekten çok pahalı. Kadınlar çalışıyor ve çoculklar tarım kültüründe olduğu gibi ekonomik katkı sağlayamıyor” dedi.

DAVOS GÜCÜNÜZÜN GÖSTERGESİ

Hem İsrail hem de Arap ülkeleriyle ilişkisi bulunan Türkiye’nin bu iki taraf nedeniyle zaman zaman gerilimler yaşadığını dile getiren George Friedman’a göre Tayyip Erdoğan’ın Davos oturumundaki çıkışına verilen tepkiler bile ülkenin önemini gözler önüne seriyor. İsrail ile Gazze arasında yaşananların Erdoğan’ı çok zor durumda bıraktığını dile getiren Friedman, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Başbakanınız tavrı dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Eğer Türkiye’nin dünyadaki gücü ve önemi sandığınız gibi küçük olsaydı Başbakanın Davos’ta yaptığı çıkış bu denli ciddiye alınmazdı.”

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. Her cikisin bir inisin her varligin bir yoklugu vardir.
    Kocayn nüfus kisirlasan nesil genetigi bozuk bir rezalet sonu iste bu olur her yeri her seyi biz yarattik biz biliriz bizim dedigimiz biz dedik istedik diye bize göre bizim icin olacak tüm dinler peygamberler dini manevi kutsallar sadece bizim hayatimizin bizim hayatimizin süsü olmasina izin verdigimiz alanlarda oda sadece bizim istegimize göre var olur yoksa bir monopoliden daha kutsal ve saygi deger degildir dediler Allahda nihayet sonlarini getirdi biz artikci miyizki aralarina girelim ihtiyacimiz yok gölge olmasinlarda baska ihsan larina ihtiyacimiz yok sükür Allahin birligine bu günleride gördük HUUU.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: