Rusya altıya bölünecek!


Krizden doğan yeni iddia: Rusya bölünecek!

Ekonomik krizin pençesindeki Rusya şimdi de ülkenin altıya bölüneceği iddiaları ile gündemde.

Rusya’da ekonomik kriz etkisini arttırdıkça çok sayıda insan daha kötü olayların yaşanacağı yormlarını yüksek sesle dile getirmeye başladı. Rus gazeteleri hergün yeni felaket senaryoları sunuyor okurlarına.. Bu senaryolar arasında son günlerde en fazla gündeme gelen ise, hem Amerikalı hem Rus analistler tarafından dile getirilen Rusya’nın tarih sahnesinden çekileceğine ve bölüneceğine dair iddialar..

Uzmanlar 2015, 2030 ve 2050 gibi çeşitli tarihlere vurgu yapsalar da, Rusya’nın bugünkü sınırları içerisinde en az altı bağımsız devletin olacağı konusunda fikir birliği içinde..

Senaryoya göre Rusya’nın kuzey batısında başkenti Petersburg olan bir devlet kurulacak. Uzak Doğu eyaleti ise Çin ve Japonya tarafından işgal edilecek. Kamçatka, Çukotka ve Sibirya ABD’nin eline geçecek. Volga nehri etrafındaki bölgeler ve Kuzey Kafkasya bağımsızlığını kazanacak.

Sverdlovsk valisi Eduard Rossel ise bu senaryoya ek olarak bir Ural devletinin oluşabileceğini öne sürüyor, İvangord’ta yaşayanların Estonya ile birleşmeyi talep ettiklerini hatırlatan uzmanlar, Rusya’nın güneyinde Kazak devleti kurmak için 1990`larda başlayan ayaklanmanın yeni dönemde başarılı olabileceğini savunuyor.

Bölgede, bölünme talepleri hala devam ediyor. Örneğin Kaliningrad’ta Baltik Cumhuriyet Partisi Rusya’dan ayrılarak Almanya ile birleşmeği ve tarihi adaletin gerçekleşmesini istiyor.

Rusya’nın temel sorunu nüfusun giderek azalması… Böyle devam ederse Rusya’nın nufusu 2050 yılına kadar 100 milyona kadar düşecek. Rusya`nın geniş topraklarında, bu tür bir nüfus azalmasının yaratacağı etkiye dikkat çeken uzmanlara göre, ABD bu durumda ayakta kalması için gereken Rusya’nın kuzey zenginliklerine ulaşmada zorluk çekmeyecek.

Rusya’nın doğal enerji kaynaklarının 340-380 trilyon dolar olduğu öne sürülüyor. Bu tür zenginlik halk arasında bölünseydi Rusya’nın kişi başına düşen gelirinin ABD’den 2, Almanya’da 6, Japonya’dan ise 22 defa fazla olması gerekirdi. Görünen o ki, ekonomik kriz ile birlikte iyice açığa çıkan gelir adaletsizliği, Rusya`da yaşanan sıkıntıları ve felaket senaryolarını daha da artıracak. 

Reklamlar

2 Yanıt

 1. TURUK ABC’sini ogren, ogret,kullan.

 2. Vah vah cok mu cok üzüldüm Allah bin beter eylesin.
  Bize yaptiklarinin ceremesini Allah onlara böyle ödetir iste isbati ibret alana yeterde artar bile bakin su mübarek hakikat dolu cümlenin hakikatinin tecellisine,Allah dostunu hic yalniz birakirmi?
  Onunsözünü bosa cikarirmi?
  Bakin bir Allahdostu nedemisti?
  KIM’ KI TÜRKÜN GÖNLÜNE DOKUNA !!!
  DOKUNUR SINESI ALLAHIN OKUNA….!!!!!!!!!!!!!!!
  Simdi gördünüzmü neler olurmus Evliyanin agzindan cikan atilmis ok gibidir hedefe kilitlenir sasmaz mutlaka oraya varir.
  Evliyaya kem bakma Kevni Mekan elindedir..!
  Mülke Hüküm Süren Odur Iki Cihan Elindedir.
  Allah ibret alanlardan eylesin amin HUUU.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: