Rusya Afganistan’da askerlerini arıyor


Afganistan işgalinde kaybolan Rus askerler hala aranıyor


20 yıl önce, işgal ettiği Afganistan topraklarından çekilmek zorunda kalan Rusya, hala o topraklarda kalan 140 askerini arıyor

Yirmi yıl önce, Sovyet Ordusu, 1979 yılının Aralık ayında girmiş olduğu Afganistan topraklarını terk etti. On yıla yakın bir süre içerisinde toplam 620 bin askeri ve 21 bin sivil Afganistan’a gitti, ülkede sürekli bulunan SSCB askerlerinin sayısı ise 80-140 bin arasında değişmekte idi.

Resmi rakamlara göre ordu 14 bin 453 kayıp verdi, yani Sovyet ordusu Afganistan’da hergün dört askerini kaybetmekte idi. Ayrıca 417 asker de kayboldu ya da esir düştü. 119 esir asker kurtarıldı,bunlardan 97’si Sovyetlere, diğer 22`si ise başka ülkelere gitti.

1979-1989 yılları arasında Afganistan`daki Rus işgaline katılan 140 Rus askerinin ise hala kayıp olduğu ifade ediliyor. Bu askerlerin büyük çoğunluğu mücahitlerin kontrolü altındaki topraklarda kayboldu.

Afganistan işgaline katılmış Viktor Alyaskin, kayıp askerleri aramaya devam edenlerden sadece biri…

Savaş döneminde kayıp askerleri KGB, İçişleri bakanlığı ve Kabil’de bulunan SSCB büyükelçiliyi aramakta idi. Sovyetlerin dağılmasından sonra ise, kayıp askerlerin devlet tarafından aranmasına son verildi. Asker yakınları kendi imkanları ile bunu yapmaya çalıştı.

Bu çabalar ilk kez 1996 yılında bir sonuç verdi, Afganistan`a giden Rus delegelerinin hayatta olduğunu belirlediği iki Rus askeri ülkelerine geri getirildi.

Rus yetkilileri Afganistan’da bulundukları süre zarfında 22 kişinin daha izini buldu ve geri dönmelerini temin etti. Bundan başka daha 30 asker hakkında da bilgiye ulaşıldı..

Ancak listede hala kayıp 287 asker gözükmektedir. Bu askerlerden 140`ı Rusya vatandaşıyken, diğerleri çeşitli eski SSCB Türkistan ülkelerinin vatandaşları…

Dünya Bülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: