Eski Sovyet askeri ittifakı başlamadan bitti!


Rusya’nın eski SSCB ülkeleri arasında oluşturulduğunu söylediği ittifakta çatlama var.

Nezavisimaya gazetesinde yayınlanan haber analizde, eski SSCB ülkeleri arasında oluşturulduğu söylenen askeri ittifakın şimdiden akamete uğradığı belirtildi. Gazetede yayınlanan ‘Moskova’nın askeri birlik kurma çabaları başarılı değildir’ başlıklı haber analizde şu ifadeler kullanıldı: 

“Geçen hafta Moskova’da kolektif güvenlik ve işbirliği örgütünün (ODKB) toplantısı düzenlendi. Devlet resmileri toplantının başarılı geçtiğini yüksek sesle dile getirmeye başladılar. Ancak üzerinden bir hafta dahi geçmeden başarı konusunda erkenci davranıldığı gözüktü. Kremlin yetkililerinin en fazla üzerinde durduğu mesele Kırgızistan’da bulunan ABD askeri üssünün ülkeden çıkarılmasını sağlamaktı. Ancak Rusya’nın diğer müttefiki Tacikistan, ABD’ye askeri üs verebileceğini açıkladı. ODKB toplantısından hemen sonra açıklama yapan Tacikistan resmileri, hem piyade birliklerin ülkede yerleşebilmeleri hem de Afganistan’da bulunan NATO askerlerini yüklerin taşınabilmesi için hava yollarını açabileceklerini ilan ettiler.
 
En önemli gelişme ise örgüt içerisinde kurulması istenilen acil müdahale gücünün etrafında yaşandı. Örgüt üyesi ülkeler, fakir ülkeler olduğu için onların mali kaynak aktaramayacakları bilinmektedir. Ayrıca Rusya’ya en yakın iki ülke Belorus ve Özbekistan bunun imkansızlığını dile getirmeğe başladı. İslam Kerimov ciddi askeri tehlike oluşması halinde ortak hareket edebileceklerini belirtti. Belorus yetkilileri ise ülkenin yasalarına göre, vatandaşlarının sınır ötesi askeri operasyona katılmalarının mümkün olmadığını belirtti. Yani ne Belorus ne de Özbekistan bu teşkilatın içerisinde yer almayacağı ortaya çıkmış oldu.    

Anlaşılan Rusya resmilerinin ODKB içerisinde oluşturmağı düşündükleri askeri birlik fikri fiyaskoya uğramış gözüküyor. Onların yeni örgütün NATO’dan geri kalmayacağını açıklamaları ise komik bulunuyor. Ayrıca Ağustos ayında yaşanan savaş da gözönünde tutulduğu zaman ODKB ülkelerinin beraber hareket etmelerinin imkansız olduğu ortaya çıkıyor. Sadece askeri operasyonlarda değil siyasi kararlar olarak ortak hareket etmek oldukça zordur. Çünkü Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını bugüne kadar hiçbir ODKB üyesi ülke tanımış değildir.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: