Afganistan halkının ‘güveni azalıyor’


Afganistan’da düzenlenen bir kamuoyu yoklaması, halkın hükümete ve ülkede bulunan uluslararası güce güveninde bir yıl öncesine oranla ciddi bir düşüş gözlendiğine işaret ediyor.

BBC, Amerikan televizyon kanalı ABC News ve Alman yayın kuruluşu ARD tarafından ortaklaşa düzenlenen kamuoyu araştırmasına katılanların yalnızca yüzde 40’ı ülkelerinin doğru yönde gittiği kanısında.

Ankete katılanların yarısı, devlet memurları ve emniyet gücü içinde yolsuzluk miktarının yükseldiğini düşündüklerini belirtiyor.

Afganistan halkının Taleban’ı ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük tehdit olarak gördüklerine de işaret eden ankete göre, halkın çoğunluğu Taleban militanlarının yönetimi tekrar ele geçirmesini istemiyor.

“Ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük tehlike nedir?” sorusuna, “uyuşturucu kaçakçıları” yanıtını verenlerin oranı ise geçen yıla göre daha az.

Ülkenin 34 vilayetinde toplam erkek ve kadın oranının eşit olduğu 1,500 kişinin katılımıyla düzenlenen anket halkın sabrının tükendiğine ve hükümetten umutlarının azaldığına da işaret ediyor.

Afganistan’a yapılan ve milyarlarca doları bulan yardımlar konusundaki fikirleri de sorulan katılımcıların yüzde 67’si kendilerinin bireysel yapılan yardımlardan yararlanmadığını söyledi.

Ankete katılanların yüzde 77’si, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yabancı ülke ordularının Taleban ve diğer hükümet karşıtı savaşçılara karşı hava saldırıları düzenlenmesini, sivilleri tehlikeye attığı kaygısıyla kabul edilebilir bulmadıklarını belirttiler.

BBC

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: