Türkiye Çin İlişkileri Ve Doğu Türkistan Sorunu


Bölge uzmanlarınca Orta Asya’nın kalbi olarak nitelenen, Türklerin Anayurdu Doğu Türkistan, 1949 yılından bu yana 57 senedir Kızıl Çin işgali ve istilası altındadır. Bu tarihi Türk yurdunun ismi “Şincan=Sinkiang Uygur Özerk Bölgesi” olarak değiştirilmiştir.

Yaklaşık 30 milyon dindaşımızın soydaşımızın yaşam mücadelesi verdiği Doğu Türkistan’da 57 yıldır, dünyanın gözü önünde bir insanlık dramı yaşanmakta, her alanda soykırım uygulanmaktadır.

Divan-ı Lügat-it Türk’ün yazarı Kaşgarlı Mahmud, Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacip, Müslümanlığı kabul ederek tüm Asya’ya İslam’ı yayan Karahanlılar hükümdarı Saltuk Buğra Han, Nevai, General Mahmut Muhiti, Gani Batur, Osman Batur gibi tarihi şahsiyetleri yetiştiren; Göktürkler’e, Kutluk Devleti’ne, Uygur Devleti’ne ve Karahanlılar Devleti’ne kucak açan, 1873 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na bağlanan Doğu Türkistan’da yaşanan dramı kelimelerle ifade etmekte zorlanırsınız.

Ne var ki bu Türk-İslam beldesi, 1 milyarı aşan Çin denizinde çaresizce boğulmak üzere olup, insanlık alemi suskun ve seyirci durumdadır. Ve aynı zamanda 1.828.418 km2 genişliğindeki bu vatan parçası, Türk Dünyası içinde esaret altında kalan sınırları belli tek vatan parçasıdır.

Petrol, doğalgaz, uranyum, volfram, altın, kömür, tungsten gibi oldukça değerli ve zengin rezervlere, kaynaklara sahip olan, gelecek yüzyılın en zengin bölgelerinden biri olmaya aday olan Doğu Türkistan’da tek kelimeyle cehennem hayatı yaşanmaktadır. İnsanlarımız nükleer denemelerde canlı kobay olarak kullanılmaktadır. Bebelerimiz doğum yasağı, nüfus kontrolü bahanesiyle zorunlu kolektif kürtaja tabi tutulmakta, ana karnında iken veya doğumdan hemen sonra şırınga ile katledilmektedir. On binlerce insan sırf dini ibadetlerini yerine getirdiği için, sırf milli ve dini kimliklerinden dolayı hayvanların bile yaşayamayacağı kamplarda, zindanlarda tutulmakta ve bunların bir çoğu da kurşuna dizilmeyi beklemektedir.

Ancak ne acıdır ki; Kosova’dan, Bosna’dan, Filistin’den beter bir trajedinin yaşandığı Doğu Türkistan’da kardeşlerimize yönelik zulüm ve baskılar karşısında, o insanlara yardım elini uzatacak, feryatlarına kulak verecek, gözyaşlarına mendil tutacak bir devlet yoktur.

Çin Hükümeti; hür dünyanın sessizliği, vurdum duymazlığı karşısında daha da cesaretlenerek, bilhassa 11 Eylül İkiz Kulelere yapılan saldırıyı bahane göstererek devlet terörü uygulanmaktadır. Yargısız infazlar yapılmakta, gençlerimiz stadyumlarda enselerine kurşun sıkılarak öldürülmektedir. Doğu Türkistan’ı tamamıyla Çinlileştirmek için her türlü gayret gösterilmektedir.

Batılı ülkelerin bu bölgede yaşanan trajedi karşısında suskun kalmasını anlayabiliriz. Ancak Türkiye’nin ve diğer İslam ülkelerinin kendi soydaşına, dindaşına yönelik bu soykırım karşısında suskun kalmasını anlamak ve kabullenmek mümkün değildir. Bu sessiz ve kayıtsız tavır, feryatlara kulak tıkayan nemelazımcı zihniyeti anlamak mümkün değildir.

Ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilere kimsenin diyeceği yok. Uluslar arası hukuk çerçevesinde Çin ile diplomatik ilişkilerin geliştirilmesine kimsenin itirazı olamaz. Ama üç kuruşluk mal satma uğruna 30 milyonluk bir toplumun bağımsızlık ve hürriyet talebini ve insanca yaşama gayretini yok saymaya Türk ve İslam ülkelerinin hakları olmayacağını ifade etmek istiyorum. En azından Uluslar arası Af Örgütü’nün yaptığı gibi, yaşanan insan hakları ihlalleri karşısında diplomatik lisanla Pekin yönetimini uyarmak gerekir ve gerekirdi.

Maalesef bu da yapılmadı. Yapılmadığı gibi, Türkiye’deki Doğu Türkistan faaliyetlerine gizli Başbakanlık genelgesiyle yasaklamalar getirilmek istendi.. Dindaşlarımız enselerine kurşun sıkılarak öldürülürlerken biz Çin Cumhurbaşkanını devlet şeref madalyası ile ödüllendirdik.

Çin Halk Cumhuriyeti ile olan uluslararası ilişkilerde her zaman olduğu gibi “dostluk” ile “çıkar”ı birbirine karıştırıyoruz. Kardeş ülkeler arasında dostluk ve çıkar ilişkileri birlikte yürütülebilir ama, kardeşlik bağı bulunmayan ülkelerle olan ilişkilerimiz de çıkarlarımız ön planda tutulmalıdır. Çıkarlardan kastedilen sadece ekonomik veya siyasi ilişler değil, aynı zaman da milli çıkarlarımız da gündemde tutulmalıdır. Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin odak noktası da kim ne derse desin “Doğu Türkistan Sorunu”dur.

İki ülke ilişkilerinde köprü vazifesi görecek olan Uygur meselesi mutlaka Türkiye’nin bu ülke ile olan ilişkilerinde gündeme getirilmeli ve çözüm bulunmalıdır.. Hatta Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türkleri’nin varlığından dolayı sınır komşusu Kazakistan’ın da bu meseleye taraf olması faydalı olacaktır ve gereklidir. Bu noktada konunun muhatabı ülkelerin sergileyeceği sıcak yaklaşım, olayın mağduru olan Doğu Türkistanlıları da sorunun çözümü noktasında katkıda bulunmaya zorlayacaktır kanaatindeyim.

İsmail Cengiz

11 Yanıt

 1. BİR TÜRK VATANDAŞI OLARAK BU DURUMLARDAN UTANIYORUM.YAZIK GÜNAH(GÜNAHI BİLENLER İÇİN)DERHAL BİRŞEYLER YAPILMALI.TARİHİMİZ,VAR OLUŞUMUZ NE ÇABUK UNUTULDU.BEN ÇİN MALI KULLANMAYACAĞIM.HERKES BİRŞEYLER YAPMALI BU ZULMÜN,İNSANLIK DIŞI FAALİYETLERİN SONUNU GETİRTMEK İÇİN.SAYGILARIMLA SAMSUN’DAN NEZİH TURAN.

 2. ben bu durumdan çok rahatsız olan bir türk vatandaşıyım. türkiye ermenistana ilişeceğine önceliği Türk Devletlerine vermeli. Türkiyenin başına gelenlerin ilgilendiği şeylere bakın avrupa birliği, ekonomi, Türkiye Ermenilere soykırım yaptımı… vs. boş şeyler. tamam ekonomi neyse önemli ama önce halledilmesi gereken senin (türklerin) atalarının olduğu yerlere yardım etmek. Türk devletlerinde özellikle doğu Türkistanda mücadeleye dahil olmamız gerekiyo. Ben bir türk olarak bu durumdan şikayetçiyim. elimden ne gelir bilmiyorum ama verilen mücadeleye gerçekten dahil olmak istiyorum. Allah hakkımıza hayırlısını versin

 3. bakıyorum da türklerin katliama uğramadığı bir coğrafya yok gibi.amerikalı yerlilerinde türk olduğunu sayarsak durum dahada netleşiyor.ekonomik buhrana sokarak,bizlerin kendi öz kültürlerini yok etmeye çalışıyorlar.bugün madi sıkıntı çeken milyonlarca aile var türkiyede.evlerine bir girin vaziyeti idrak edeceksiniz.Allah doğruyu düşünen ve doğruyu yapmaya çalışan bir toplum kılsın inş.bizi.

 4. Allahim sen beni yani milleti Ibrahimi yani TÜRK milletini bu dünyaya bosa yaratmadin..!…???
  Allahim senin yer yüzündeki Halifen olan milletim.! Senden ve senin bize bildirdigin TÜRK olmanin , TÜRK olarak yaratilmis olmanin sirrindan gayesinden uzaklasmis oldugum icin, basima gelen bin türlü belalardan yine sana senin merhametine siginirim.!
  Ilahi sen geldemezsen kim sana yol bula ?
  Ya Ilahel Alemin , ya Rabbel Alemin cürmümle geldim sana, affeyle bu senden gafil kullarini Allahim senin adin Gaffar iken kime gidem sen var iken diye aczini sana sunmus yüz sürüp af dileyipde affina mazhar olan O agzi duali , Naz-Ehli, Niyaz-Ehli ve gözü yasli Namaz-Ehli O mübarek kullarinin hürmeti Hakikati hakki icin Allahliginin sirri Hakikati hürmetine senin sevgilin Habibin Ahmet-Resulün güzel Muhammedin milleti olan Halifen TÜRK milletini dücar oldugu su belalardan yine sen uyandir kurtar, ona yapilan hainlikleri, hileleri ve tertipleri o tertip icinde olanlarin basina gecir Allahim.Biz bilemesekde bizden saklasalarda yer yüzünde senin milletin biziz. Senin ordun TÜRK ordusu sana layik olabilmeyi ve senin Mirac’i Muhammedde Habibine verdigin TÜRK’ün sancagini tasiyacak aski muhabbeti bizden alma sana kulluk Atalarimiza zor gelmedigi gibi bizlerede senin yardiminla zor gelmez, gelmesin Allahim..!
  Ey Bir Hali diger Hale tebdil eyleyen Hallaki-Alem Aslani kediye yedirme ,Kurtlara Köpekleri güldürme ya Rabbi.! Sen bilirsin’ki ben canim icin sana bile EYVALLAH demeyen bir KULUNUM,ama sadece KULUN.TÜRK,KULUN……!
  Bana yapilanlar senin hem Halifen hem sancakdarin olmam hasebiyle sana yapilmisdir , hesablarini gör haddini bilmez EDEP’ sizlern Ya Rabbim.
  Seni yaratmasaydim……!!!!!! ? Alemleri yaratmazdim ya Habibim, dedigin O sevgilinin milletine hainlik edenleri sana havale ediyoruz sen hesap görücülerin en ADIL olanisin Rabbim.
  Türkün gönlüne dokundular dokundur sinelerini senin okuna ya Rab..!
  Sen en iyi intikam alicisindir intikamimizi al ALLAHIM.
  Gercek Erlere HUUU..

 5. yazıklar olsun biz türk halkına gençliğine boş şeylerle uğraşıp dururken dünyada neler oluyor neler bitiyor hiç bilmiyoruz araştırmıyoruz sadece boş şeylerle hayatımızı geçirmekteyiz okumamız araştımamız lazım bu gün türkiyede kaç kişi doğu türkistanda katliam olduğunu biliyor neden bunlar basınla yayınla halkımıza milletimize ve dünya kamoyuna duyrulmuyor çinliler resmen bir milleti yok etmek üzereler biz hala nelerin peşindeyiz yazıklar hepimize en alt kademesinden tut ta en üste kadar yanlız biz böle sesimizi çıkartmazsak allah bunun hesabını bize sorar

 6. trt haberlerine bakılırsa burada hiç bir sorun yok .. allah ından bulsun bu tayyip mazlumların allah ı var tayyibin amerikası fetoşu varsa .. hesap sorulur elbet … c.c.c ısparta

 7. utanmak dahi ağır geliyor.hep ağlayacakmıyız.

 8. selam…
  özmü öz aslımıza benzemezsek biz ve kardeşlerimiz çok ağlar. sokağa çıkınca kendime şunu soruyorum, “bu sokak hristiyan bir ülkenin sokağımı yoksa bizim sokakmı”
  giyimimiz ve yaşantımız onlar gibi olunca, konuşmaya hiç gerek yok.
  nice Fatihler yetiştirmek temennisiyle…

 9. kardeşlerim servetim olsa bir ordu kurup gidesim var……hatta bıraz önce ağlayan kardeşlerim oldu elimize silahı alıp gidesimiz var….varda var..işte türkler kdar deli bir millet gelmemiştir yer yüzüne ALLAH ın tek ordusudur şirk koşan kavme rabbim türkleri musallat edermiş….inşallah savaş çıkarda gideriz ata topraklarına

 10. Şair ne demiş ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım. Türk hiç bir zaman esaret altında olamaz. Çİn’i şiddetle kınıyorum. Allah her zaman mazlumun yanındadır. Hepsinin yar ve yardımcısı olsun.

 11. hepimiz türk doğar türk ölürüz,(allahın doğuda bir ordusu vardır adını türk koymuştur kedisine baş kaldranları işte onlar vasıtasıyla öcünü alır)(hadis-i şerif)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: