Türk ekibi saniye farkı ile kurtulmuş


Afganistan’da NATO ekibinde bulunan Türk grubunun sadece birkaç saniye ile saldırıdan kurtulduğu ortaya çıktı.

Afganistan’ın Vardak ilinde geçtiğimiz cuma günü uzaktan kumandalı bombalı saldırıya uğrayan NATO ekibinde bulunan Türk grubunun sadece birkaç saniye ile saldırıdan kurtulduğu ortaya çıktı.

Vardak il imar ekibi sivil koordinatörü Cüneyt Yavuzcan ile korumalığını yapan özel timcilerin ölümden döndüğü saldırının ardından bomba patlatılan asfalt yolda büyük hasar meydana geldi.


Afganistan’ın yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında Afgan halkının kalkınmasına destek vermek, altyapı faaliyetlerine yardımcı olmak, ilin idari ve güvenlik kapasitesini geliştirmek amacıyla Vardak’a giden Türk ekibi, büyük bir saldırı atlattı. Ekipte Cüneyt Yavuzcan, Vardak Valisi, il imar ekibi ataşesi, Tarım Bakanlığı temsilcisi ve Vardaklı yerel yöneticiler bulunuyordu. Yavuzcan ve Afganlı yetkililerin içinde bulunduğu iki zırhlı Mercedes, özel timcileri taşıyan iki Kobra ve Jammer aracının bulunduğu konvoy Vardak’a 30 kilometre mesafede bulunan Argun bölgesi Anbuhak köyü girişinde bombalı saldırıya uğradı. Heyet, Çark ilçesine gönderilen iki yardım konvoyunda bulunan gıda maddelerini dağıtmak ve Türkiye tarafından yaptırılan inşaatları yerinde görmek üzere bölgeye gidiyordu. Altından su geçen bir menfeze yerleştirilen uzaktan kumandalı bomba öncü olarak konvoyun önünden giden Vardak Emniyet Müdürlüğü’ne ait 5 mobil ekip ile polisin Kobra aracı geçtikten sonra patladı. Patlamada Yavuzcan ve özel timcilerin içinde bulunduğu aracın ön kısmından hasar aldığı bildirildi. Bombalı saldırının ardından heyetin bir de çapraz ateşe tutulduğu ortaya çıktı. Saldırıyı atlatan ekip Vardak’a geri dönmeyi başardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: