Rusların çektiği Sarıkamış görüntüleri


90 bin askerimizin şehit olduğu Kars Sarıkamış Faciası’nın Rus askerler tarafından çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Sarıkamış Faciası’nın ayrıntıları, Rus askerler tarafından çekilen görüntülerle ortaya çıktı. Görüntülerde kar üzerinde şehit düşen askerlerimiz ve defnedilişleri var.


Dikkatli bakıldığında askerlerin hiç birinde ayakkabı olmadığı görülüyor. Bazılarında ise üniforma bulunmuyor. Bunun sebebi ise hayatta kalan askerlerin -40 derecede donmamak için şehitlerin kıyafetlerini almaları.

Görüntülerde Hilal-i Ahmer görevlileri şehitleri gömmek için mezarlar kazarken de görülüyor. At atabalarında taşınan şehitler, Rus askerlerin kontrolünde gömülüyor.

Sarıkamış Harekâtı I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti ve Rus Hanedanlığı arasında Sarıkamış’da gerçekleşmiş, sonucu Osmanlı Devleti tarafı için büyük bir başarısızlık ile sonuçlanan bir askerî manevradır.

1877-1878’deki 93 Harbi Osmanlı Devleti’nin mağlubiyeti ile neticelenince Batum savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya’ya terkedilmişti. 1914 yılında döneminin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, evvelce kaybedilen bu vatan topraklarını geri almak amacıyla 19 Aralık tarihinde Sarıkamış Harekatı planlarını kurmaylarına sundu.

Doğuyu korumakla görevli Üçüncü Ordu dur. 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında cereyan eden muharebelerde,Türk ordusu düşman cephesinin 30-35 km gerisindeki Sarıkamış’ı ele geçirmeyi ve düşman kuvvetlerini imha etmeyi hedeflemişti.


Reklamlar

2 Yanıt

  1. Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun aziz şehitler….

  2. Ya Rabbi senin sancagin düsmesin senin dinin yeryüzünden silinmesin diyerekden daha gencecik yaslarinda bir coklari gencecik körpe hayatlarinda annelerinden baska bir hatunun elini tutmadan su dari dünyada bir gün görmeden kutsal cagriya kulak verip -40 derece ölümcül soguga aclik ve sefalete aldirmadan o vad edilen agusu Peygambere kosup O Peygamberin elinden sehadet serbetini yudum yudum kanasiya icen ömrünün baharinda bu alemden senin ebedi alemine hicret icin dini islama namusu Türke olan sorumluluklarini yerine getirmek icin ucup giden 18-25 yasi arasi üc amcazadem Halil,Ahmet ve Mustafa Evcil’lerin sahsinda o mübarek sehadete eren o gercek Erlerin cümlesinin ruhlari sadolsun, onlarla ayni sehadet serbetini namus din ve sancak ugrunaki O Sancak Habibullaha miracda verilen sancakdir icenlere selam olsun onlarin kutsal hatiralari önünde egilmeyen baslar tasiyicisina haram olsun.
    Onlari o Ilahi Askla yetistirip o cepheye gönderen o günkü ve bu günkü mübarek Türk annelerine ve hatiralarina icine aglayan babalarina ve hatiralarina selam olsun Allahin Rahmeti Resulünün bereketi üzerlerine olsun biz onlardan memnun ve raziyiz sen onlarida bizlerden razi ediver kutsal hatiralarina mübarek emanetlerine sadik eyle ya Rabbi sen bir hali bir diger hale tebdil ve takdir eyleyensin onlara o gün ve bugünkülere bugün nasip eyledigin imani bize ve bizden olanlara ve onlardan olucak olanlara ta kiyamete dek nasip müyessre eyle sen vaadini yerine getirensin onlar senin yaninda senin Rahman ve Rahim esmalarina emanet onlarin hatiralari hürmetine bizleride her an onlargibi o imanla daim ve kaim eyle ya Rabbi izzin Celalin hürmetine sen onlari bizden razi eyle onlara layik bir hayati onlarin kutsal hatiralari gölgesinde yasaya bilmeyi nasipeyle bu yazimi okuyanlardan Allah rizasina onlarin ruhu icin bir Fatihayi esirgetme Allahim.Sehadetleriniz mübarek olsun ya sevgililer gercegin Erleri deminize ceminize selam olsun ugrunda sehadete erdiginiz sancagin gercek sahibi Muhammed Mustafaya ve onun ahlakiyla ahlaklanip rengine boyananlarin demine selam selat olsun gercek Erlerin demine HUUU.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: