Afganistan’da Devlet Başkanlığı Seçimlerine Doğru


Afganistan’da devlet başkanlığı seçiminin 20 Ağustosta yapılacağı bildirildi. 

 Afganistan seçim komisyonunun başkanı Azizullah Loden, Afganistan anayasasına göre ilkbaharda yapılması gereken devlet başkanlığı seçiminin anayasada yer alan ve güvenlik boşluğunun seçimi imkansız hale getirmesi halinde ertelemeyi öngören maddeye istinaden 20 Ağustosta yapılacağını kaydetti.  

 Bazı Afganistan’lı yetkililer, adayların devlet başkanlığı seçimi için isimlerini açıklamaları, aday listelerinin yazılması ve listelerin ilkbahara kadar tüm ülkeye dağıtılması için yeterince zaman olmamasının da ertelemenin nedeni olduğunu düşünüyor. 
Afganistan’ın Peştun Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin seçimde yeniden aday olacağı biliniyor. Karzai, Amerikan askerlerinin 11 Eylül saldırılarından sonra bu ülkeye düzenlediği operasyonda Taliban yönetimini devirmesinin ardından önce geçici hükümetin başkanlığını yapmış, 2004 yılında yapılan seçimde de devlet başkanı seçilmişti. 
Ancak Taliban, o tarihten bu yana yeniden toparlanarak, Karzai hükümetini devirmek ve koalisyon askerlerini ülkeden çıkarmak için direnişe geçti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: