Afganistan’da Türk devleti kuruyorduk


Enver Altaylı anılarında, Özal ve Demirel’in, Afganistan’ın kuzeyinde (Güney Türkistan) bir devlete onay verdiklerini yazdı. Ancak Özal ölünce plan askıya alındı…

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ilk Sovyetolog unvanlı elemanı Özbek asıllı istihbaratçı Enver Altaylı’nın anıları kitap haline getirildi. Gazeteci İrfan Ülkü tarafından hazırlanan kitapta Enver Altaylı 90’lı yıllarda Türkiye’nin Kuzey Afganistan Güney Türkistan‘da bir Türk devleti kurmanın eşiğinden döndüğünü itiraf etti. Altaylı, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel’i ikna ederek, Mezarı Şerif merkezli Türkiye benzeri bir devlet kurma aşamasında son noktaya geldiklerini ancak Özal’ın ölümünün ardından bu hayalin suya düştüğünü ilk kez anlattı. Altaylı, 1966 ile 1971 arasında MİT Müsteşarlığı yapan Fuat Doğu’nun işe alması nedeniyle teşkilatta “Fuat Doğu’nun harika çocuğu” diye anılıyordu. MİT”te Ümit kod adıyla çalıştığını açıklayan Altaylı devlet kurma fikrinin de ilk kez kendisi tarafından ortaya atıldığını kaydetti. Özal ve Demirel’e haritalar üzerinde planın önemini aktardığını söyleyen Altaylı Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un da projeyi desteklediğini ifade etti. Bu bölgede zengin gaz rezervleri bulunduğunun altını çizen Altaylı yeni devletin başına da Azad Kerimi ve General Raşid Dostum’un uygun görüldüğünü kaydetti. Altaylı’nın anlatımına göre o dönemde Dostum ve Kerimi Türkiye’ye çağrıldı, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş ve Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ile birlikte Özal ile konuyu görüştü.

KERİMOV DA DESTEK VERDİ

Altaylı kitapta girişimle ilgili şu ayrıntıları anlattı: “Orada Türkiye benzeri bir yapı oluşturacağız. Kuzey Afganistan, kökten dincilerin hâkim olduğu Güney Afganistan’da yaşayan insanlar için bir model, bir cazibe merkezi haline gelecek. Kuzey Afganistan’da tespit ettiğimiz hedef model bu idi. Önce meseleyi Özbek yetkililerle görüştüm. Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un onayını aldım. Daha sonra Ankara’da rahmetli Özal’la ve Süleyman Demirel’le görüştüm. Rahmetli Özal ve Sayın Demirel meseleyi sahiplendiler.” Altaylı yeni Türk devletinin kurulması halinde Usame bin Ladin, El Kaide ve Taliban’ın bu denli güçlenemeyeceğini ve 11 Eylül saldırısının olmayacağını iddia etti.

Turgut Özal, Enver Altaylı, Nursultan Nazarbayev ve eşi birlikte Çankaya Köşkü’nde.

Betik: Büyük Oyunkadi Türk – Enver Altaylı

Yazar: İrfan Ülkü

http://BuyukOyundakiTurk.com

Reklamlar

4 Yanıt

  1. Sayın Enver Altaylı liseli yıllardan beri takip ettiğim bir şahsiyettir.30 senelik bu zaman diliminde onun iyi niyetinin diğerlerini etkileme,inandırma aşamasında olduğu ve çok büyük zorluklar çektiği şeklinde olmuştur.Zorlamayla bi yerlere kadar getirebilmiş ama sonuçta tam olacak dediği anda ipler koparılmıştır.Kitabında iyiniyetinden ve yeni bir atılıma ışık tutma isteğinden mesajını vermeye devam edip bu alanda başarı beklediği aşikardır.Keşke o hala anlaşılmamaktan geri adım atılsa da bu yiğit insanın sesine kulak verilse.Turan fikri hiç bu kadar olgunlaşmamaıştı ama bir zamanlar bunu savunanlar içeride bilmem ne yarışı yapmaktan öte gitmiyorlar.Bu da çok üzücü.Ama tüm Türk alemine sesleniyorum biz istemesek de kanımız aşkını devam ettiriyor.Bu ne biçim bir şeydir ben anlamadım.Kuzeyde Sare Pol vileyetinin Teber köyüne gittim ve oradaki Özbeklerle sanki herzaman berabermişim gibi sarmaş dolaştık.Bu duyguyu herkes bilemez.Gönül bağını orada hissettim.Bu bir hisetme,bioenerji veya bambaşka bir şey.Güçbirliği etsek acaba bunun bize ne zararı olacak merak ediyorum.Yoksa insanın aklına başka şeyler geliyor.Bir güç bizi ayrı tutmak istiyor.Ahad bey bu kunuda daha fazla duyarlı olmalıdır.Ondan idealist bir çaba bekliyoruz.Korkmasın biz buradayız.Ama samimi olması ve insanları yüreklendirmesi lazım.Liberal liboşlardan ona bir fayda gelmez. Gelir de ancak maddi olur.O hakikaten çok şeyler yapması gereken birisi.Saygıyla bekliyoruz.

  2. […] Afganistan’da Türk devleti kuruyorduk […]

  3. […] Afganistan’da Türk devleti kuruyorduk […]

  4. […] Afganistan’da Türk devleti kuruyorduk […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: